2017 Rapor

2017 Yıllık Rapor

 

Rapor, iş dünyasının olmazsa olmaz aşamalarındandır. Raporlar olmadan, ne yaptığınızı ölçemez, gideceğiniz yolu belirleyemezsiniz.

İş dünyasının yanı sıra kendimiz için de bu raporları yapmakta fayda var. Başkalarına hesap vermenin yanı sıra asıl kendimize hesap vermek gerektiğini düşünüyorum. Kendimize hesap verme daha can yakıcı olsa da kişisel gelişimimiz için çok daha etkili. Ben de bu hafta, somut veriler sunmak adına websitemdeki rakamlar hakkında bir rapor hazırladım kendim için. Bunu sizlerle de paylaşıyorum ki başlamanın en önemli adım olduğunu, sürekliliğin mutlaka gelişimi sağladığını size gösterebileyim.

 

Başlangıç

Bu siteyi Ekim 2016 ortasında açtım. İlk yazımı da 21 Ekim tarihinde yüklemişim siteye. O günden bugüne toplam 55 yazı yazıp siteye yüklemişim.

Websitesini kurduğumda, bülten aboneliği için de bir bölüm eklemiştim. Bültene üye olanlar belirli bir sayıya ulaştığında bülten göndermeye karar vermiştim baştan. İlk yazılarımı yazdıktan 1-2 ay sonra da bülten göndermeye başladım üye olanlara. İlk bülteni 28 Aralık tarihinde göndermişim. Nedense ilk bültenin gönderim günü Çarşamba imiş 🙂 İlk elin günahı olmaz derler. Daha sonra bülten günü olarak Perşembe’ye karar kıldım. Her Perşembe günü sabah saat 09:00’da bültenler üyelere ulaşıyor bildiğiniz üzere.

Bu bülten, 52.bülten oluyor. Yani tam 1 yıldır her hafta ihracat ve iş dünyasına dair yazılar yazıp sizlere gönderdim. Süreklilik kavramının öneminden sürekli 🙂 bahsediyorum. Bülten anlamında da süreklilik sağladığım bugüne kadar. Bundan sonra da devam edeceğim. Buna zinciri kırmamak da denebilir. Bu konuda beğendiğim şu videoyu izlemek isteyebilirsiniz.

 

İlk bültendeki abone sayısı oldukça düşük idi. Fakat düşük de olsa ihracata dair içerik üretip yazmaya devam ettim. 52 hafta sonunda abone sayısı, ilk bültendeki abone sayısının 5 katına ulaştı sayenizde. Tekrar teşekkür ediyorum. Bültenleri arkadaşlarınızla paylaştığınız düşünüldüğünde ulaşabildiğim kişi sayısı çok daha artıyor. Beni oldukça mutlu eden bir durum. Hepinize teşekkür ediyorum.

 

Hesap Zamanı

Hazırladığım raporda sadece bültenlere bakmadım. Bültenlerin yanı sıra sitedeki trafik de benim için oldukça önemli. Bu rapor konulu yazıda şeffaf bir şekilde sizinle bu rakamları paylaşacağım.

Ekim 2016 – 25 Aralık 2017 arasında sitede 17.000 oturum açılmış. 26.000 sayfa görüntülenmiş. Bu işlemler, 14.000 farklı kullanıcı tarafından gerçekleştirilmiş. Yani 1 sene içerisinde 14.000 kişi bu sitenin varlığından haberdar olup incelemek için siteyi ziyaret etmiş. 1 sene önce bu rakamların SIFIR olduğunu düşününce çok daha mutlu oluyorum. Bir şeyleri başardığını görmek mutluluk verici.

 

Kullanıcıların büyük çoğunluğu (%88) Türkiye’den. Daha sonra %3 ile ABD, %2 ile Almanya geliyor. %1’lik kullanıcı ise Rusya’dan görüntülemiş siteyi. Diğer ülkelerin yüzdelik oranları çok küçük olduğu için belirtmeye gerek duymadım.

Türkiye içerisinde şehirler bazında görüntülemeye baktığımızda ise 3 büyük şehir burada da öne çıkıyor. İlk sırada %32 ile İstanbul geliyor. Ardından %15 ile İzmir ve %10 ile Ankara geliyor. Adana ve Bursa da %3 civarında oranlar ile ziyaretçilerin yer aldığı şehirler. İkamet ilim olan Denizli’den ziyaret edenler 8.sırada yer alıyor.

 

Kullanıcılar

Sitede oturum açan kullanıcıların %75’i erkek. Toplam 14.000 kullanıcı incelendiğinde yaş ortalaması şu şekilde :

 

rapor rapor, yaş

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretçilerin %66’lık kısmını 25-44 yaş arası oluşturuyor.

 

Ziyaret Kanalı

Siteyi ziyaret edenlerin %50’sini cep telefonundan siteyi görüntülüyor. Bunu düşünerek siteyi mobil uyumlu olarak inşa etmiştik. Yine de mobil görüntülemede sorun olursa lütfen bana bildirin. %48’lik bir kısım bilgisayardan, %2’lik kısım ise tabletten siteyi ziyaret ediyor.

Siteyi cep telefonundan ziyaret edenlerin %60’lık kısmı Android işletim sistemine sahip telefon kullanıyor. %40 ise iOS işletim sistemli telefon kullanıyor.

 

En Çok Okunan Yazılar

Sitede ana sayfa dışında en çok ziyaret edilen kısım haftalık olarak yazdığım blog sayfası. Bu sayfada da en çok okunan yazılar sırasıyla aşağıdaki yazılar:

 1. Türkiye – Almanya İhracatı
 2. Konteyner Çeşitleri
 3. Aracı Firma ile İhracat Yapmak

 

Almanya hakkındaki yazıyı 3.200’ün üzerinde kişi okumuş. Sitedeki 26.000 sayfa görüntülemesinin 3.200 adedi bu yazıya ait. Tek bir yazı için oldukça dikkat çekici bir rakam. Almanya’nın ciddi bir ticaret ortağımız olduğunu biliyoruz, bu yazıya ilgi gösterenler de bunun farkında ki bu yazı bu kadar fazla okunmuş.

 

Sonuç

Bu rakamlar ve sonuçlardan dersler çıkaralım :

 • Eylem hareketi alkışlar

  Site ilk açıldığında bu şekilde değildi. İçeriği, tasarımı zaman zaman değişti. Yeni fikirler aklıma geldikçe güncellendi. Ama mükemmel olmasını bekleyerek siteyi açmayı ertelemedim. Bir yerden başlamak gerekiyordu.
  Lütfen siz de bir isteğiniz varsa uygun şartlar diye beklemeyin. Bir yerden başlayın, yolda gerekli düzenlemeleri yaparsınız. “Kervan yolda düzülür” demiş atalarımız 🙂

 • Süreklilik esastır

  Her konuda olduğu gibi süreklilik burada da çok önemli. Zaman zaman çok yoğun olsam da siteye yazı yazma işini ihmal etmedim. Şehir dışında olduğumda da yazı yazarak siteye yüklemeye devam ettim. Buna alıştıktan sonra zaten yazmazsanız rahatsız oluyorsunuz.

 • Geliş(tir)meye devam

  Sitede yazdığım yazılardan aldığım geri bildirimler ile içerik anlamında güncellemeler yaptım, hâlâ da yapıyorum. Bu nedenle, “Ben artık oldum, benim sistemim budur” dememek gerek. Gelişime ve değişime açık olmaya devam etmeliyiz.

 

2018’de hayal ettiklerimizden fazlasını gerçekleştirmek dileğiyle.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “2017 Rapor”

 1. Özkan ÖZKAYA

  Bir yılda bu derece okunur hale gelmek gerçekten de büyük başarı. Tebrik ederim. Ben şahsen çok istifade ediyorum. Yazılara yorum yazmak özellikle istediğim ve beni besleyen bir aktivitedir. Sizin yazılarınıza yazdığım yorum ve cevaplar benim konuyu irdelememe ve daha iyi anlamama sebep olmaktadır. Yalnız sizin yorumu göndermek için şsrt koştuğunuz code çok yorucu ve sıkıcı. Çoğu kez tekrarlatıyor. Bunu iptal edemez misiniz? Bunun dışında bilgilendirme açısından doyurucu ve tatmin edici bir site olduğunu söylemeliyim. Tekrar teşekkürler.

  1. Özkan Bey merhaba,
   Siteyi bilgilendirici bulduğunuza gerçekten sevindim. Yorum kısmı için yaptığınız geri bildirim bizim için çok değerli, teşekkür ediyorum. Teknik olarak ne yapılabilir bakacağım. Güzel bir 2018 diliyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir