2018

2018’de Ne Değişecek?

 

2018 Oldu da Ne Oldu?

 

2017’yi uğurladık, 2018’i karşıladık. 2018’de ne olacak? Neler olacağı veya olmayacağı bize bağlı.

 

Malum, yeni yılın gelmesi ile birlikte yeni kararlar aldık. Kilo vereceğiz, spora başlayacağız, işimizi değiştireceğiz, kendi işimizi kuracağız. Bunlar güzel dilekler tabi ki ama eğer somut hale getirmezsek sadece temenni olarak kalırlar.

Bir kararı nasıl somut hale getirebiliriz? Kilo vermek bir karar evet…ama eğer biz kilo vermek için bir eylemde bulunmazsak temenniden öteye geçemez. Kilo vermek için ne yapabiliriz? Yediklerimize dikkat edebiliriz, spor yapmaya başlayabiliriz (hangi spor sorusuna da cevap bulmalıyız), diyetisyene gitmeye karar verebiliriz, bunların hepsini bir arada yapmaya karar verebiliriz. Ama eğer sadece kilo vermek isteğinde kalıp bir eylemde bulunmazsak maalesef, 2019 yılbaşında da aynı kararı almak durumunda kalırız.

 

2018, karar, hedef

 

Bu eylemleri de bir zaman çizelgesine bağlamalıyız ki bağlayıcı olsun. Kilo vermek hedefimiz konusunda bir zaman çizelgesini tek başımıza belirlemek sağlıklı olmayabilir belki ama eylemlerimiz için bir takvim yapabiliriz. “Bu hafta içerisinde diyetisyeni belirleyeceğim, önümüzdeki hafta spor salonuna kayıt yaptıracağım” şeklinde kararlar vermek çok daha ölçülebilir ve gerçekçi. Bir takvim olmadan hedef belirlemek, anca kendimizi kandırmak olarak adlandırılabilir.

Zihin – Görselleştirme

Belirlediğimiz hedefleri yazıya dökmek yani görselleştirmek çok önemli. Beynimiz görsel algılayarak çalışıyor. Yeni kararları zihnimizden geçirmek ve niyet etmek yerine yazıya dökün. Hatta mümkünse görselleştirin. Yani araba istiyorsanız nasıl bir araba istediğinizi detaylıca düşünün ve o arabanın bir görselini her gün görebileceğiniz bir yere asın. Buna “hayal panosu” deniyor. Eğer bunu yapamıyorsanız detaylıca yazın hayalinizi. Zihin görseller ile çalışıyor. Ayrıca aklınızdan geçenleri unutabilirsiniz ama yazı sayesinde daha sonra hayalinize ne kadar yaklaştığınızı kontrol edebilirsiniz.

İhracata Karar Vermek

Aynı durum ihracat için de geçerli tabi ki. Daha önce ihracat yapmayan firmalar bu sene ihracata başlamayı hedefleyebilirler. Bir rakam koymak, onları motive etme anlamında yararlı olacaktır. “2018 yılı içerisinde 1 milyon USD üzerinde ihracat yapacağım” hedefi bizi 1 milyon USD’ye odaklar. 2018 yıl sonunda ihracat rakamı 1 milyon USD olmayabilir ama bir miktar ihracat yapmış oluruz. Karıncanın hikayesinde olduğu gibi.

Karıncaya sormuşlar: “Nereye gidiyorsun?” “Sevgilime” diye cevap vermiş. “Sen bu bacaklarla varamazsın, bu hızla ulaşmaya ömrün yetmez” demişler. “Olsun, kavuşamasam da yolunda ölürüm” demiş.

Yani bir yerden yola başlamak lazım. En uzun yollar bile, ilk adım ile başlıyor.

 

Ben de 2018 yılı için birçok plan yaptım ve yakında ilk adım ile başlıyorum. Detayları kısa zamanda size duyuracağım.

2018, aldığımız kararları uyguladığımız ve beklentilerimizin ötesinde sonuçlar aldığımız bir yıl olsun hepimiz için.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir