palet konteyner

20′ Konteynere Kaç Palet Sığar?

20’ Konteynere Kaç Palet Sığar?

 

İhracatta müşteri bulduktan sonra fiyat pazarlığı yapılır. Fiyat ve ödeme şekillerinde anlaşıldıktan sonra işin operasyon süreci başlar.

Alınan siparişe göre ürünlerin sevkiyatı yapılır. Bunun için ürünler genelde konteyner ile sevk edilir. Ürünler çoğunlukla konteynerlere paletler üzerinde yüklenir.

 

Her bir konteynere kaç adet palet yüklenebileceği, yükleme için son derece önemlidir. Bu yazıda palet çeşitlerine göre 20′ konteynere kaç palet yüklenebileceğini hesapladım.

 

Standart Palet

Standart palet ölçüleri 1000×1200 mm’dir. 20’ konteynerin iç ölçüleri 2352×5900 mm’dir.

20’ konteynere standart paletlerden 10 adet yüklenebilmektedir. Bu hesaplama bir sıra (one tier) olarak yapılmıştır. Paletlerin üzerine herhangi bir palet yüklenmeden hesaplanmıştır.

Paletlerin yüksekliği ürüne göre değişmektedir. Bazı ürünlerde ezilme sebebi ile çok yüksek yükleme yapılmaz ve paletler üst üste yüklenmez. Bazılarında ise ezilme söz konusu olmadığı için üst üste yükleme yapılabilir. 20 feet konteynerin iç yüksekliği 2.385 mm’dir. Buna göre hesaplama yapılarak iki sıra üst üste yükleme yapılması mümkün olabilir.

20’ konteynerler; 28 tona kadar yüklemeye müsait olmasına karşın karayolu ve limanlarda izin verilen maksimum ağırlık 22 ton olduğu için 22 ton üzerinde yükleme yapılmaz. Bu nedenle hacmin yanı sıra yüklerin ağırlığına da dikkat edilerek yükleme yapılmalıdır.

 

Euro Palet

Euro palet adından da anlaşılacağı üzere Avrupa ülkelerinde tercih edilen bir palet çeşididir. Ebatları 80×120 cm’dir. Bu ebatlar birçok kapıdan sığdığı için tercih edilmiştir. Günümüzde sadece Avrupa ülkelerinde değil, birçok ülkede bu ebattaki paletler kullanılmaktadır.

20’ konteynere 11 adet Euro palet yüklenebilmektedir. Yükleme hesabı yine bir sıra (one tier) olarak yapılmıştır.  Ağırlığa (20’ konteyner için maksimum 22 ton) dikkat ederek yükleme yapılmalıdır.

 

Asya Palet

Kare şeklindeki bu paletler 110×110 cm ölçüsündedir. Asya palet olarak adlandırılır. 20’ konteynere bu paletlerden 10 adet yüklenebilmektedir. Yükleme hesabı 1 sıra olacak şekilde yapılmıştır. Bilindiği üzere 20’ konteynere 22 ton civarında yükleme yapılabilmektedir.

 

Yazıda belirtilen palet adetlerinin tek sıra olarak hesaplandığını tekrar belirtmek isterim. 2 sıra yüklenmesi halinde adetler değişecektir.

 

Bol ihracatlı günler diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

4 thoughts on “20′ Konteynere Kaç Palet Sığar?”

  1. Erdem AKILOTU

    Oldukça faydalı ve temel bir bilgi. Lojistik sektöründe bir kişinin konuya hakimiyetini anlamak için benim de sıklıkla kullandığım bir argümandır. Teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir