40′ Konteynere Kaç Palet Sığar?

 

Yükleme; ihracatın, önemli operasyon aşamalarından biri. Maliyetinizi etkileyeceği için yükleme hesabı önemli. Siteyi takip edenlerin hatırlayacağı üzere daha önceki haftalarda 20 feet konteynere kaç palet yüklenebilir konusunu yazmıştım. Sıra, “40′ konteynere ne kadar yükleme yapılabilir?” sorusuna cevap bulmakta.

İhracatta müşteri bulduktan sonra fiyat pazarlığı yapılır. Fiyat ve ödeme şekillerinde anlaşıldıktan sonra işin operasyon süreci başlar.

Alınan siparişe göre ürünlerin sevkiyatı yapılır. Bunun için ürünler genelde konteyner ile sevk edilir. Ürünler çoğunlukla konteynerlere paletler üzerinde yüklenir. Palet ile yükleme, yükleme ve boşaltmada kolaylık adına tercih edilen bir yöntemdir. Forklift ile yükleme yapılır. Yükleme ve boşaltmada forklift operatörünün yetenek ve tecrübesi çok büyük önem taşıyor. Youtube‘da konteynere hatalı yükleme yaparak ürünlere zarar veren birçok video bulmak mümkün.

 

Her bir konteynere kaç adet palet yüklenebileceği, yükleme için son derece önemlidir.

 

 

Standart Palet Yükleme

Standart palet ölçüleri 1000×1200 mm’dir. 40’ konteynerin iç ölçüleri 2352×12.032 mm’dir.

40’ konteynere standart paletlerden 21 adet yüklenebilmektedir. Bu hesaplama bir sıra (one tier) olarak yapılmıştır. Paletlerin üzerine herhangi bir palet yüklenmeden hesaplanmıştır.

Paletlerin yüksekliği ürüne göre değişmektedir. Bazı ürünlerde ezilme sebebi ile çok yüksek yükleme yapılmaz ve paletler üst üste yüklenmez. Bazılarında ise ezilme söz konusu olmadığı için üst üste yükleme yapılabilir. 40 feet konteynerin iç yüksekliği 2.385 mm’dir. Buna göre hesaplama yapılarak iki sıra üst üste yükleme yapılması mümkün olabilir.

40’ konteynerler; 26 tona kadar yüklemeye müsait olmasına karşın karayolu ve limanlarda izin verilen maksimum ağırlık 22 ton olduğu için 22 ton üzerinde yükleme yapılmaz. Bu nedenle hacmin yanı sıra yüklerin ağırlığına da dikkat edilerek yükleme yapılmalıdır.

 

yükleme, palet, konteyner

 

Euro Palet Yükleme

Euro palet adından da anlaşılacağı üzere Avrupa ülkelerinde tercih edilen bir palet çeşididir. Ebatları 80×120 cm’dir. Bu ebatlar birçok kapıdan sığdığı için tercih edilmiştir. Günümüzde sadece Avrupa ülkelerinde değil, birçok ülkede bu ebattaki paletler kullanılmaktadır.

40’ konteynere 24 adet Euro palet yüklenebilmektedir. Yükleme hesabı yine bir sıra (one tier) olarak yapılmıştır.  Ağırlığa (40’ konteyner için maksimum 22 ton) dikkat ederek yükleme yapılmalıdır.

yükleme, palet, konteyner

 

Asya Palet Yükleme

Kare şeklinde ve 110×110 cm ebadındaki paletler Asya palet olarak adlandırılır. 40’ konteynere bu paletlerden 20 adet yüklenebilmektedir. Yükleme hesabı 1 sıra olacak şekilde yapılmıştır. Ağırlığa (40’ konteyner için maksimum 22 ton) dikkat ederek yükleme yapılmalıdır.

 

yükleme, palet, konteyner

 

Yazıda belirtilen palet adetlerinin tek sıra olarak hesaplandığını tekrar belirtmek isterim. 2 sıra yüklenmesi halinde adetler değişecektir.

 

Bol ihracatlı günler diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir