DAP

DAP Teslim Şekli

Daha önce farklı teslim şekilleri hakkında yazmıştım. D ile başlayan teslim şekilleri, alıcının ülkesi/terminali teslim anlamına gelir. D ile başlayan teslim şekilleri, ihracatçıya en fazla sorumluluk ve masraf yükleyen teslim şekilleridir.

DAP Açılımı 

DAP kelimesi, Delivered At Place kelimelerinin kısaltmasıdır. C grubu teslim şekillerinde olduğu gibi D grubu teslim şekillerinde de kısaltmadan sonra varış yeri belirtilir. Almanya’ya ihracat yapan bir firma bu teslim şekli ile satış yaptı ise DAP Hamburg olarak belirtilir.

DAP teslim şekli, tüm taşıma şekilleri ile kullanılır.

DAP Masraf ve Riskleri

Bu teslim şeklinde, ihracatçı ürünü, alıcının belirttiği varış yerine kadar teslim etmekle mükelleftir. Bu noktaya kadar olan tüm masraf ve riskler, ihracatçıya aittir. Yani Denizli’den bir firma Almanya Hamburg’a DAP Hamburg taşıma şekli ile ürün sattı ise Denizli-İzmir arası iç taşıma masraf ve riskine, İzmir-Hamburg navlun ve risklerine katlanır. Ürünler varış noktasına ulaşana kadar tüm masraflar ihracatçıya aittir. Aynı şekilde varış noktasına kadar olabilecek tüm riskler de ihracatçıya aittir. Bu taşıma şeklinde risk ve masraf aynı noktada el değiştirir: Varış noktasında.

Varış limanı/noktasındaki boşaltma masrafları ise alıcı firmaya aittir.

DAP teslim şeklinin, C grubu (CFR, CPT, CIF, CIP)  teslim şekillerinden farkı riskin transfer edildiği noktadır. C grubu taşıma şekillerinde risk; ürünlerin taşıyıcı firmaya teslim edilmesi ile alıcı firmaya geçer. DAP teslim şeklinde ise varış noktasına kadar olan tüm risk ve sorumluluklar ihracatçı firmaya aittir.

D grubu, ihracatçıya en fazla sorumluluk yükleyen teslim şeklidir. DAP ise D grubunda ihracatçı firmaya en az sorumluluk ve risk yükleyen teslim şeklidir.

Her teslim şekli yazısında belirttiğim üzere taşıma şekilleri, dış ticaretin ilk adımıdır. Dış ticaret ile ilgilenen herkesin ilk olarak öğrenmesi gereken bilgidir. Zira fiyat teklifi ve risk transferi teslim şekline göre değişmektedir. Buna karşılık birçok firma teslim şekilleri hakkında bilgi sahibi değil ve/veya teslim şekilleri hakkında hatalı bilgiye sahip. Özellikle D grubu teslim şekilleri çok sık kullanılmadığı için bu teslim şekilleri hakkında daha az şey biliniyor. Tüm teslim şekillerinin bilinmesi pazarlık yapabilmek ve alınacak riskleri bilmek adına çok önem arz ediyor.

Planladığınız gibi giden yüklemeler dilerim.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Mart 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!