döviz bozdurma

Dövizi Ne Zaman Bozdurmalı?

 

Döviz kuru son haftalarda yukarı doğru seyrediyor. Yazının yazıldığı 21 Mart saat 11:00 itibariyle dolar 3,9258; Euro ise 4,8190 civarında seyrediyor. Hafta içerisinde daha yüksek kur seviyelerine de ulaşıldı. Döviz kurunun yükselmesinin farklı sebepleri var. Bunlar için sayfalarca yazı yazabilir, akşama kadar konuşabiliriz fakat bir şeyi değiştirmez. Sonuçta kur yükselmeye devam ediyor. Bundan sonra dikkat edilmesi gereken husus, kurun daha da yükselip yükselmeyeceği.

Danışmanlık yaptığım firmalar ve eğitimlerde sıkça yöneltilen bir soru böyle dönemlerde daha sık karşıma çıkıyor : “Dövizi ne zaman bozalım?” 🙂

 

Döviz bozdurmanın zamanlamasına dair farklı yöntemler var. Her firma kendine göre bir yöntem izliyor döviz konusunda. Meslek hayatım boyunca denk geldiğim bazı yöntemler hakkında bilgi vereceğim. Döviz kurunun dalgalanmasına karşı önlem alma konusuna da beraber bakacağız.

 

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır

 

döviz bozdurma

 

Döviz Bozdurma – Zamanlama

Döviz bozdurmalı zamanının ne olması gerektiğine verilecek cevaplar firmanın sektörüne, ödemelerine, maliyetin kaynaklandığı döviz türlerine göre değişiyor. Ödemeniz var ise ve döviz düşükse kur ne olursa olsun döviz bozdurma durumundasınız. Sektörel olarak hammadde fiyatlarının artacağını düşünüyorsanız; dilediğiniz seviyede olmasa bile hammadde fiyat artışından etkilenmemek için döviz bozdurma yoluna gidebilirsiniz.

Bu gibi etkenlerin dışında dövizin ne zaman bozdurulduğuna dair uygulanan yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

 

Gerektiğinde 

Bu uygulama şekli birçok firmanın kullandığı bir yöntem. Türkiye gibi genelde döviz kurunun yukarı yönlü seyrettiği bir ülkede, firmalar ihracat bedelleri geldiğinde hemen bozdurmak yerine döviz olarak tutmayı tercih ediyorlar. Ödemelerinin olduğu gün veya birkaç gün öncesinde kurlara bakarak TL’ye dönmeyi tercih ediyorlar. Bu yöntemde risk, ödeme gününüz geldiğinde döviz kurunun düşmüş olması.

 

Maliyeti Kurtarınca

Bu yöntem, döviz cinsinden maliyeti olan firmalar için geçerli. Örnek olarak tekstil sektörünü verebiliriz. Boyahaneler faturayı, Euro bazında keserler. Siz yurt dışına sattığınız üründe Euro kurunu 4,80 olarak dikkate alarak fiyat vermiş olabilirsiniz. Geçen ay iş yaptırdığınız boyahane, faturayı bugün itibariyle 4,84’ten keserse artık sizin amacınız 4,84’ten yüksek bir kur ile Euro bozdurmak olacaktır. Bu riski almamak adına bazı firmalar, boyahanelere Euro olarak ödeme yapmayı tercih ediyorlar. Kur riskini almak istemiyorlar. Fakat birçok firma; kurlarda tam tersi bir durum olduğunda da kur kârını kendileri elde etmek istedikleri için TL olarak ödemeyi tercih ediyorlar. Sonuçta hayat, tercihlerden oluşan bir olay, değil mi? 🙂

Hedef Kur

Bir diğer yöntem de bir döviz kuru hedefleyerek o kur seviyesine ulaşınca dövizinizi bozdurmak. Bu yöntem, maliyet bazlı hedeflemeye benziyor. Siz TL olarak mâl ettiğiniz bir üründe, USD kurunu 3,70 olarak dikkate alarak fiyat vermiş olabilirsiniz. İlk hedefiniz dolar kurunun 3,70 üzerinde olduğu bir kur ile dövizinizi bozdurmak olacaktır. Kur yükselmeye başladığında da kendinize bir hedef koymanız mantıklı olacaktır. Dövizinizi en yüksek kurdan bozdurma hırsına kapılmayın. Finans sektöründe “stop loss” olduğu gibi “take profit” denen bir kavram da var. Hedeflediğiniz kura ulaştığınızda dövizinizi bozdurun ve daha sonra kur yükselse de pişman olmayın. 🙂

 

Döviz kurunun yükseldiği zamanlar ihracatçılar açısından her zaman olumlu olarak değerlendiriliyor. Gelen bedeli yüksek kur ile bozdurmak güzel fakat daha sonrasında o bedel ile aynı miktarda mal satın alabiliyor musunuz? Bu konuda daha önce yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. Bunun dışında tabi kur riskini azaltmak ve ileri tarihli döviz kurunu sabitlemek adına farklı enstrümanlar da var. Bu konuda da bir yazı yazdım daha önce. Özel bankaların yanı sıra Eximbank da bu ürünleri 2017 sonunda ihracatçı firmalara sunmaya başladı.

 

İhracatçı olarak kur riski olan bir sektörde olduğumuzu baştan kabul etmeliyiz. Kur riskini sıfırlamak mümkün olmasa da azaltmak adına bazı önlemler almak mümkün. Kur hareketlerinin lehimize olduğu günler diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!