EXW

EXW Teslim Şekli

EXW Teslim Şekli

Dış ticarette teslim şekilleri için INCOTERMS adı verilen terimler kullanıldığını sektör çalışanları ve dış ticaret ile ilgilenenler bilir. İhracat yapan firma yetkililerinin her terime çok hakim olmasa da kullandığı terimlere aşina ve hakim olması beklenir. Bu hafta, bu teslim şekillerinin ihracatçıya en az sorumluluk yükleyeni olan EXW hakkında bilgi vereceğim.  

Ex-Works Yükleme Şekli

EXW, yine bir yer adı ile birlikte kullanılır. 3 harfli bu terim, Ex-Works kelimelerinin kısaltmasıdır. Her zaman olduğu gibi bu terimden sonra yer adı belirtilir. Bu teslim teriminden sonra yükleme yeri yazılır. Türkçe’de “fabrika teslim” olarak bilinir. EXW, tüm taşıma şekillerinde kullanılan bir teslim şeklidir. Yani kara yolu, deniz yolu, tren yolu veya karma taşıma şekillerinde bu teslim şeklini kullanabilirsiniz. Örneğin; Adana’daki Ümit Mobilya olarak yurt dışındaki müşterinize EXW teslim şekli ile ürün satacaksınız. Ürünlerinizi hazırlar ve fabrikanızda teslim için beklersiniz. Ürünlerin herhangi bir nakliyeciye/limana teslimi söz konusu değildir. Ürünler için bir nakliye firması ayarlamak ihracatçının sorumluluğunda değildir. Bu teslim şekli “EXW Adana Ümit Mobilya Fabrikası” olarak belirtilir.  

Hatalı Kullanım

EXW teslim şekli, fabrika teslim olarak bilinir fakat bazı hususlarda diğer teslim şekilleri yerine hatalı olarak kullanılıyor. Uşak’ta verdiğim bir eğitimde EXW Uşak olarak mal sattığını söyleyen bir firma ile karşılaştım. İhracat gümrükleme işlemlerini kimin yaptığını sordum. Kendilerinin yaptığını belirttiler. Bu durumda teslim şekli EXW Uşak değildir. Eğer gümrükleme işlemlerini ihracatçı gerçekleştiriyorsa, yükleme FCA Uşak olarak gerçekleşmiştir. Zira EXW teslim şeklinde ihracatçının ürünlerini, fabrikasında yüklemeye hazır halde tutmaktan başka bir sorumluluğu yoktur. Nakliyeciye teslim, gümrükleme işlemleri ihracatçı gerçekleştirmez. Öyle ki nakliye aracına yüklemeyi bile ihracatçı gerçekleştirmez EXW teslim şeklinde. Bu nedenle bu teslim şekli pratikte çok uygulanabilir değildir. Çünkü ithalatçı firmanın mal aldığı ülkedeki ihracat gümrüklemesi için, o ülkeden bir gümrükleme firması bulup ona işlemler için vekaletname vermesi gerekmektedir. Bu nedenle birçok ithalatçı firma FCA teslim şeklini tercih eder. Fakat ülkemizde nakliye ayarlanmayan teslim şekillerine, hatalı olarak EXW adı veriliyor.  

Sonuç

Daha önceki yazılarda da belirttiğim gibi, yüklemelerde sorun çıkmaması durumunda, teslim şeklinin hatalı belirtilmesinde bir sakınca olmuyor. Ne zaman ki yüklemede bir sorun çıktı, ürünler hasar gördü; o zaman yükleme sorumluluklarının detayları önem kazanıyor. Bu nedenle hakkınızı savunabilmek ve gereksiz bir sorumluluk altına girmemek adına teslim şekillerine hakim olmanızı öneriyorum. Dış ticarete başlamak isteyenlere de ilk önerim teslim ve ödeme şekillerini öğrenmeleri oluyor.   Su gibi akan yüklemeler dilerim.   Ümit Osman YILMAZ ihracateksperi.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!