FAS

FAS Teslim Şekli

FAS Teslim Şekli

 

İhracat ile ilgilenen herkes INCOTERMS terimlerini duymuştur. INCOTERMS 1936 yılında Uluslararası Ticaret Odası tarafından yayınlandı. Bu sayede, teslim şekillerinde belirli standartlar oluşturuldu ve yanlış anlamaların önüne geçildi. En son 2010 yılında güncellenen bu teslim şekilleri INCOTERMS 2010 olarak adlandırılıyor. Son güncelleme ile 11 adet olarak teslim şekli belirlendi.

 

11 adet teslim şekli olmasına rağmen bazı terimler diğerlerinden daha sık kullanılır. Bazılarının ise isimleri bilinir fakat detayları bilinmez. Daha önceki haftalarda farklı teslim şekilleri hakkında yazmıştım. Bu hafta da FAS teslim şeklinin detaylarını açıkladım.

 

FAS Teslim Şeklinin Açılımı

 

3 harfli kısaltma, Free Alongside Ship kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Tüm INCOTERMS teslim şekillerinde olduğu gibi bir yer adı ile birlikte kullanılır. FAS Izmir, FAS Hamburg gibi. F grubundaki diğer tüm teslim şekilleri gibi yükleme limanı belirtilerek kullanılır. Yani İzmir’den Milano’ya gönderilecek ürün bu teslim şekli ile yüklenecekse teslim şekli FAS İzmir olarak belirtilir.

Bu teslim şekli, kısaltmada kullanılan kelimelerden de anlaşılacağı üzere sadece deniz yolu taşımacılığında kullanılır.

 

Free Alongside Ship kelimeleri, gemi yanında/doğrultusunda teslim anlamına gelir. Yükleme limanına getirilen malların geminin yanı sıra hazır edilmesi gerekmektedir. Bu noktaya kadar olan tüm masraflar ihracatçıya aittir. Ürünlerin geminin yanında hazır edilmesi ile birlikte ihracatçının sorumluluğu sona erer. FOB teslim şekli; güvertede teslim anlamına gelirken FAS, gemi yanında teslim anlamına gelir. FOB, ihracatçıya daha fazla masraf ve sorumluluk yüklemektedir. Zira ürünlerin gemiye yüklenme masrafları da ihracatçıya aittir.

FAS teslim şekli daha çok dökme ürünler için kullanılır. Örneğin demir çelik ihracatı yapan firmalar, uzun demir çubukları konteynere yükleyemedikleri için geminin yanı sıra hazır ederek yükleme yaparlar ve FAS teslim şeklini kullanırlar.

 

Her yazıda vurguladığım üzere teslim şekillerini detaylı olarak öğrenmek ihracat yapan/yapmak isteyen her firmanın ilk yapması gereken eylemdir. İhracat yapan firmalar da teslim şekilleri hakkında bilgi sahibi olarak hem pazarlık imkanlarını artırabilir hem de her teslim şeklinin riskine göre seçim yapabilirler.

 

Bol ve kârlı ihracatlar dilerim.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir