cfr teslim şekli

FCA Teslim Şekli

INCOTERMS adı verilen ve teslim şekillerini belirten kurallar olduğunu daha önce de belirtmiştim. Bu kurallar ICC – International Chamber of Commerce tarafından 1936 yılında yayınlandı. 2010 yılında da son revizyonu yapıldı.

Daha önce farklı teslim şekilleri hakkında yazmıştım: FOB, CIF ve CFR teslim şekilleri hakkındaki yazıları da okuyabilirsiniz. Bu haftanın yazısı da bir diğer teslim şekli olan FCA hakkında.

FCA Teslim Şekli

FCA teslim şekli de diğer teslim şekilleri gibi 3 harfli ve diğer teslim şekillerinde olduğu gibi bir yer adı ile kullanılıyor. Bu teslim şeklinde FCA kısaltmasından sonra yükleme yeri belirtiliyor.

FCA teslim şekli tüm taşıma şekilleri ile kullanılabilir. Kara yolu, deniz yolu, tren yolu taşımacılığında FCA kullanılabilir. Denizli’den yapacağınız bir yükleme için FCA Denizli diyebilirsiniz.

FCA teslim şekli

FCA terimi, Free Carrier kelimelerinin kısaltmasından oluşur. Bu teslim şeklinde satıcı, ürünleri alıcının belirlediği yere/taşıyıcıya teslim eder. Teslim yeri, taşıyıcının belirlediği bir yer de olabilir, satıcının deposu da olabilir. Satıcının deposu olması durumunda taşıyıcı firma, depoya gelerek yükleme işlemini gerçekleştirir.

Navlun, alıcıya aittir. Taşıyıcı firmayı, alıcı belirler. Risk, ürünlerin taşıyıcıya teslim edildiği noktadan itibaren alıcıya aittir.

FCA teslim şeklinde ihracat gümrük işlemleri satıcı tarafından gerçekleştirilir. Yani bu teslim şekli ile fiyat teklifi verilirken ihracat gümrük masrafları, ihracat için gerekli izinler/belgelerin maliyetleri de fiyata dahil edilmelidir.

Genelde FOB terimi ile karıştırılır ve hatalı olarak kullanılır. Denizli’de faaliyet gösteren firmanın FOB Denizli teklif verdiğini biliyorum. Oysaki FOB teslim şekli, sadece deniz yolu taşımacılığında kullanılır. Yani liman olan şehirlerde FOB kullanılır: FOB İzmir-Aliağa, FOB İstanbul-Haydarpaşa gibi. Denizli gibi liman olmayan şehirlerde FOB yerine FCA Denizli teslim şekli kullanılmalıdır.

Teslim şekillerini hatalı olarak kullanan birçok firma görüyorum. Verdiğim eğitimlere katılan birçok kurumsal firmaların çalışanlarının da bu konularda eksiği olduğunu üzülerek görüyorum. Bunun yanı sıra danışmanlık yaptığım firmaların çalışanlarında da hatalı kullanımlar maalesef görülüyor. Bir sorun yokken teslim şeklinin hatalı belirtilmesi bir problem yaratmayabilir fakat üründe/yükleme sürecinde bir sorun yaşanması durumunda detaylar önem kazanır. Her iki tarafında yükleme şekline göre sorumluluklarını bilmesi, haklarını savunmaları için elzemdir. Bu nedenle teslim şekilleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı, bu bilgileri de sık sık tazelemeye çalışmalıyız.

Bol ihracatlar diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!