freight forwarder

Forwarder / Ana Firma Seçimi

İhracat sürecindeki çözüm ortaklarından biri de taşıyıcı firmadır. Ürünün nakliyesi için tüm detayları taşıyıcı firma sizin için organize eder, tabi ki sizin vereceğiniz detaylara göre. Yükleme yapıldıktan sonra konşimento/CMR/Hamule senedini hazırlar.

Freight Forwarder Nedir?

Taşıyıcı firmaların birçoğu forwarder olarak faaliyet gösterir. Forwarder kelimesi kısaca kullanılır, tam tanım freight forwarder olarak geçer. Freight forwarder firmalar, nakliye süreci için size destek olurlar. Kendi araçları çoğu zaman yoktur. Anlaşma sağladıkları firmalar, nakliyecilerin araçları ve armatörlerin gemileri ile sizin yükünüzün nakliye organizasyonunu yaparlar. Denizli’den İtalya Venedik limanına ihracat yapan bir firma, yükünü İzmir limandan gemiye yükleyecektir. Denizli-İzmir arası kara yolu/tren yolu ve İzmir-Venedik arası için de deniz yolu taşımasına ihtiyacı vardır. İzmir’deki XYZ Taşımacılık ve Lojistik firması ile anlaşır. Bu firmanın herhangi bir gemisi ve/veya kamyonu/tırı/konteyneri yoktur. Anlaşma sağladığı firmalar sayesinde sizin ürününüzün Denizli’den İzmir’e kara yolu veya tren yolu ile taşınmasını sağlar. İzmir’den de sizin programınıza uygun gemileri araştırarak gemide sizin için yer ayırtır. Yükünüzün gemiye yüklenmesini sağlar. Gemi limandan ayrıldıktan sonra konşimentoyu basarak size teslim eder.

Freight forwarder firmalar, anlaşılacağı üzere aracılık yaparlar. İzmir-Venedik navlunu 700 EUR ise size 750 EUR teklif verirler örneğin. Kâr marjları düşüktür fakat birçok iş yaptıkları için büyük hacimlere ulaşabilirler. Armatör ile yıllık olarak anlaşma yaparak daha uygun navlun teklifi alırlar, bu sayede size daha uygun navlun teklifi verebilirler ve kendi kârlarını artırabilirler. MSC, Arkas, Evergreen, Hapag-Lloyd, Maersk, Hamburg-Sud uluslararası olarak bilinen firmalardandır. Sizin nakliye için görüştüğünüz forwarder firma birçok armatörün gemi programını takip ederek size uygun yükleme programını yapar.

Forwarder firmaların aracı olarak çalıştığını belirttik. Peki daha yüksek bir maliyet olmasına rağmen ihracatçı firmalar neden forwarder firmalar ile çalışıyor?

Freight Forwarder Firmaların Avantajları

Çözüm Sunarlar

Freight forwarder size çözüm sunar. Gemi programlarına sizden çok daha hakimdirler. Zira armatörler ile her gün görüşürler. Hatlardaki yoğunlukları, fiyat/hizmet kalitesi dengelerine sizden daha hakimdirler. 300 EUR navlun olan ülkeye 40 EUR navlun veren firmaların olduğunu bilirler, sizin ve müşteriniz için zamandan ziyade maliyet (biri 7 günde ulaşırken diğeri 35 günde ulaşıyor) önemli ise sizi bu gemiye yönlendirirler.

Ertelenme/gecikme olasılığı olan seferler hakkında bilgi verirler. Ürününüzün belirli bir tarihte müşterinize ulaşması gerekiyorsa size alternatif rotalar oluştururlar.

Ulaşım Kolaylığı

Forwarder firmaya çok rahat ulaşabilirsiniz. E-postanın yanı sıra telefon ile ulaşmanız da çok daha kolaydır. Hatta birçok forwarder firma çalışanı müşterilerine kendi cep telefon numaralarını verirler. Ana firmalara ise telefon ile uğraşmanız daha zordur hatta bazı firmalara telefon ile ulaşılamadığını biliyorum. Gönderdiğiniz e-posta mesajlarına da yoğunluk sebebiyle geç cevap verebilirler, cevap vermeyi unutabilirler. Sizin iş yükünüzü almak yerine iş takibini daha yoğun yapmanıza sebep olarak iş yükünüzü artırabilirler.

Vade İmkanı

Forwarder firma ile vadeli olarak çalışma imkanınız olabilir. Vadeden kasıt 15-20 gün gibi bir süredir. Daha uzun vadeler talep etmeniz durumunda size verecekleri navlun teklifleri farklı olacaktır. Ana firmalarda ise bu imkan hemen hemen yok gibidir. Ana firmalardan vade istemeniz durumunda birçok firma bunu kabul etmez, edenler ise sizden teminat mektubu talep ederler.

Vade talep etmeseniz bile konşimento ve navlun ücretini ödemeden konşimentoyu size göndermezler. Freight forwarder firmalarda ise anlaşmanıza istinaden konşimentonun size tesliminden sonra ödeme yapabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi bu konuda da güven önemlidir.

Pazarlık

Forwarder firmalar ile navlun ve vade pazarlığının yanı sıra free time için de görüşebilirsiniz. Ana firmalarda ise bu tarz pazarlıklar çok daha zor olacaktır. Ana firmalar kendi kurallarının dışına çıkmayı pek tercih etmezler.

Buraya kadar hep forwarder firmaların avantajlarından bahsettik, ana firmaların da birçok avantajı mevcut.

Ana Firmaların Avantajları

Düşük Maliyet

Hat sahibi firmalar size daha uygun navlun vereceklerdir. Avrupa’daki bir destinasyon için forwarder firma 750 EUR navlun teklif ederken ana firma 750 USD teklif edebilir. Bu rakamlar geçtiğimiz hafta karşılaştırma için aldığım güncel tekliflerdir. Farklı destinasyonlar için aradaki fark artabilir veya azalabilir.

Sabit Program

Aynı müşteriye sürekli olarak yükleme yapıyorsanız aynı taşıyıcı firma ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Zira gemi programını ve cut-off tarihlerini biliyorsunuzdur ve üretim programınızı buna göre organize edersiniz. Son haftaya kadar gemi programı için beklemenize gerek kalmaz.

Sonuç olarak her kavramda olduğu gibi her tarafın da avantajları ve dezavantajları var. Karar verme size ait, firmanız için hangi kriterler önemli ise ona göre taşıyıcı firma seçimi yapmanızı öneririm..

Su gibi akan yüklemeler dilerim.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

1 thought on “Forwarder / Ana Firma Seçimi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir