İhracatta Fuarlara Katılım

İhracatta Fuarlara Katılım

İhracat yapmak isteyen bir firmanın sadece bu niyetinin olması yeterli değil. Bu niyetini ve ihracat potansiyelini diğer firmalara, potansiyel alıcılara duyurması gerekiyor. Bunun için farklı pazarlama yöntemleri mevcut. E-posta pazarlaması, potansiyel alıcı ziyareti, fuar katılımları bu yöntemlerin bazıları.

e-posta pazarlamasını genelde ihracata başlamak isteyen firmalar tercih ediyor. İhracat için yatırım yapmadan bir başlangıç yapmayı hedefliyorlar.

Fuarları ise daha çok ihracat yapan ve yeni alıcılar ile tanışmak isteyen firmalar tercih ediyorlar. Fuarlar sayesinde kısa zamanda çok daha fazla sayıda firma ile irtibat kurmak mümkün olabiliyor.

 

Uluslararası Fuar Katılımları

İhracatçı firmalar olarak fuar seçiminde dikkat edilecek hususlardan biri uluslararası olması. Artık sadece yurt dışında değil, ülkemizde de uluslararası pek çok fuar düzenleniyor.

 

Fuarlara katılım 2 farklı şekilde olabilir:

  1. Fuara ziyaretçi olarak gitmekFuar için bütçe ayırmak istemeyen firma sahipleri, fuarlara ziyaretçi olarak katılmayı tercih ediyor. Fuarı ziyaret ederek sektör ve rakipler hakkında bilgi sahibi oluyor. Fuar süresince görüştüğü kişiler ile yeni iş fırsatları da yakalamak mümkün. Bu şekilde katıldığınızda tek masrafınız ulaşım ve konaklama maliyetleri oluyor. Tabi ki fuar döneminde otel fiyatlarının daha yüksek olduğunu unutmayın 🙂
  2. Fuarda stant açarak katılım sağlamakFuarda stant açmak elbette daha yüksek maliyet anlamına gelmekte. Fuar katılım ücreti, stant maliyeti, ulaşım maliyetleri firmanın pazarlama bütçesinden yüksek miktarlarda pay alıyor. Fuara katılımlarda devlet desteği mevcut. Fuar için harcanan bütçenin bir miktarını (%40-50 gibi) destek olarak geri alıyorsunuz. Özellikle onaylı fuarlarda bu oran daha yüksek oranlarda. Devlet desteklerini değerlendirerek fuarlara katılım sağlanabilir.Fuarda stant açmak firmanın tanıtımı ve imajı açısından son derece olumlu. Sektörde önemli bir fuarda açılan stant sayesinde firmanın bu işe verdiği önemi, rakiplere ve (potansiyel) alıcılara göstermek mümkün olmaktadır.

fuar, stant

Fuarların Yararları

Fuarlara katılım sağlayan firmalar, tanıştıkları firmalar ile bir an önce iş yapma arzusu taşırlar. Fuar süresince pek çok kartvizit toplanır, birçok firma ile görüşülür. Fuar sonrası bu firmalar ile irtibata geçilir. Teklifler verilir, pazarlıklar yapılır. Amaç bir an önce işi olumlu olarak sonuçlandırmaktır.

Danışmanlığını yapmakta olduğum birçok firmadan son yıllarda fuarların bu anlamda çok yararlı olmadığı yönünde geri bildirimler alıyorum. Birçok firma devlet desteği olmasa fuarlara katılmayacağını belirtiyor. Fuara katılan firma sayısının her yıl azaldığını belirtiyorlar. Fuara katılmaya devam eden firmaların da o ülkedeki distribütör ve bayilerine destek amaçlı olarak katıldığını belirtiyorlar.

 

Birçok firma, fuar süresince işi sonuçlandırırsa iş yapabildiğini belirtiyor. Fuar sonrasına kalan görüşmelerden pek olumlu sonuç almadıklarını belirtiyorlar. Görüşme detaylarını bilmediğim için çok yorum yapamıyorum bu konuda. Katılımcı firmalarımız, bu konuda acele ediyor olabilirler belki.

 

Fuarlara katılım yerine artık farklı yöntemler uygulama taraftarıyım. Fuarlara katılım maliyetli, yorucu ve zahmetli oluyor. Aynı zamanda rekabetin içerisine bile bile girmiş oluyorsunuz. Bu konuda daha önce yazdığım yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

Ben fuarlara katılım yerine birebir görüşmelerin daha sağlıklı ve verimli olduğu düşüncesindeyim. Fuarlara harcanacak bütçe ile birebir görüşmeler için ziyaretler yapılabilir. Daha önceden irtibat kurulan firmalar ile randevu ayarlayarak hem firmanızı hem de ürünlerinizi canlı olarak tanıtmak çok daha sağlıklı bence. Son yıllarda ticaret odalarının faaliyetlerine baktığımızda da buna paralel yaklaşımlar görmek mümkün. Ticaret heyeti olarak ziyaretlere ve B2B olarak adlandırılan görüşmelere daha fazla ağırlık verilmeye başlandı.

 

Tabi ki fuarlara katılmayın demiyorum ancak katılmayı düşündüğünüz fuarı dikkatli seçmenizi öneriyorum. Fuarların yanı sıra farklı yöntemler olduğunu aklınızda tutmakta fayda var. O rekabetin içine bile bile girmek yerine farklı yöntemler ile müşteri bulma yolları olduğunu da unutmayın.

 

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

 

Saygı ve sevgilerimle,

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!