ürün, düşünme

Hangi Ürün ile İhracata Başlamalı?

İhracata başlamalı ama hangi ürün ile?

 

Ülkemizde hemen herkes ihracat ile ilgileniyor. Firmaların yanı sıra kişiler de ihracata merak besliyorlar. Özellikle yaptığım işi duyunca konu hemen ihracata yöneliyor.

Firmaların yanı sıra kişisel olarak ihracat yapmak istediklerini söyleyen kişilerle karşılaşıyorum. Hobi olarak ürettikleri ürünü veya evde düşük miktarlarda ürettikleri ürünü ihraç etmek istiyorlar.

 

Durum firmalar ve küçük esnaf için de aynı şekilde. Şu anda üretim yapmasa da veya ticaretini yaptığı bir ürün olmasa da ihracat yapmak isteyen firmalara sık sık rastlıyorum. Nereden başlayacaklarını soruyorlar.

 

 

 

Hangi Ürün İhracatı?

Siteyi düzenli olarak takip edenlerin bildiği üzere 10 sene bankacılık sektöründe çalıştım. KOBİ ve ticari bankacılık alanlarında çalıştığım için büyük ve küçük ölçekli birçok firma ile tanıştım.

Geçtiğimiz günlerde bankadan tanıdığım bir esnaf abimizin yanına uğradım. Şu anda büfe işletmeciliği yapıyor. Uzun yıllardır aynı yerde faaliyet gösteriyor. Sermaye birikimi sektöründeki rakiplerine göre gayet iyi seviyede. Alışveriş yaptım ve biraz lafladık. Sohbet ederken konu ihracata geldi. İşletme sermayesi dışında bir miktar parası olduğunu belirten abimiz, “Biz de ihracata başlayalım. Ne satalım yurt dışına?” diye sordu.

 

İhracat için birçok ürün seçeneği var. Üretim yapmıyorsanız hangi ürünü ihraç edeceğinize karar vermek için çok kolay bir yöntem var:

Hangi ürün hakkında bilgi sahibi iseniz o ürünü ihraç edin.

 

 

 

Ürün Bilgisi

İhracatını yapacağınız ürün hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Birçok ürün, dışarıdan basit gibi geliyor fakat içine girdikçe o kadar fazla detay olduğunu görüyorsunuz ki. Ürünün özelliklerini ve kalitesini etkileyen birçok faktör var. Bunlara ne kadar çok hakim olursanız, müşterinin talebini anlamanız daha da kolaylaşıyor.

Birçok firma bu konuya gereken önemi vermiyor. Özellikle üretim yapmadan sadece dış ticaret yapan firmalar, ürün özelliklerine göre en ucuz ürünü bularak ihracat yapıyor. Ürüne hakim olmadığı için bazı küçük noktaları gözden kaçırabiliyor. Bu küçük noktalar yüzünden de sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin nakliye sırasında ürün bozulabiliyor veya ürünün özelliklerini çok iyi bilmediği için 3 TL’lik ürüne 3,5 TL ödeme yapmış olabiliyor.

Yurt dışındaki firma, ürün hakkında bir soru sorduğunda da cevap vermekte gecikebiliyor. Soru, e-posta ile sorulduğunda çok sorun olmazken yüz yüze görüşmede sorulan bir soruya anında cevap verememek müşteri gözünde çok hoş olmuyor. Yurt dışındaki firmanın kafasında “Bu firma, ürüne hakim değil. Sorduğum sorulara sağlıklı cevap alamıyorum. Niye bu firmadan satın alayım ki?” soruları oluşabiliyor.

Bu yüzden ihracat yapmak isteyen firmalara, ihracatını yapacakları ürünü çok iyi bilmelerini öneriyorum. Sadece tek ürünü ihraç etmek zorunda değilsiniz tabi ki. Birden fazla ürünü ihraç etmeyi tercih edebilirsiniz ama bir ürün hakkında çok detaylı bilgiye sahip olmanızı tavsiye ediyorum. Rahmetli Sakıp Sabancı’nın çok sevdiğim o sözünü tekrar hatırlatmak istiyorum.

 

ürün

 

Ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı, sürekliliği sağlamak adına tavsiye ediyorum. Sadece talebe göre ürün bulup ihracat yapan bir firma olmak mı istiyorsunuz? Bunu yaptığınızda ihracatınızda süreklilik çok fazla olmayacaktır. Ayrıca müşterinizin kafasında da çok net bir imaj oluşması zor olacaktır. Her ürünü satan bir firmanın websitesini ziyaret ettiğinizde düşündüklerinizi hatırlayın. Benim kafam karışıyor. Bu kadar çok ürüne nasıl hakim olabiliyor diye düşünüyorum ve o firmadan alışveriş yapmak yerine, alacağım ürün konusunda uzman olduğunu düşündüğüm firmalara yöneliyorum.

 

Yoksa belirli bir ürün/ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olan uzman bir firma mı olmak istiyorsunuz? Örneğin tekstil sektöründe, gömleklik kumaş konusunda uzmanlaşmış bir firma olmak gibi. Bunu tercih ettiğinizde, müşterilerin kafasında daha net bir imaja sahip olduğunuzu düşünüyorum.

 

Sermaye

Sermaye; ticaretin, önde gelen faktörlerinden biri. Sermaye olduğunda tabi ki ticaret ve ihracat yapmak daha kolay fakat sermaye sahibi olmanız ihracat için yeterli değil.

 

İhracat için bilgi sahibi olmak da gerekiyor. Hem diğer ülkeler hakkında hem de ihracat süreçleri hakkında bilgili olmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz nakdi/ayni sermaye, size bilgi sağlamıyor. Sermaye, size mal alımında kolaylık sağlıyor. İhracat için ise hedef pazarı ve operasyonu çok iyi bilmeniz ve yönetmeniz gerekiyor.

Bu nedenle sermaye sahibi olanların “Ben ihracat yapacağım” demeleri yeterli değil. İhracatı, kurallarını ve süreçlerini öğrenmeleri gerekiyor. Eğer bu konuda kendileri istekli değil ise dış ticaret firmaları (aracı firmalar) ile iş ortaklığı yoluna gidebilirler. Veya daha uzun yol olan (fakat süreklilik bakımından tavsiye ettiğim) ihracatı öğrenmeye niyet edebilirler.

 

 

İhracata bugün başlamak yerine, öncelikle düşünmek ve sonrasında hazırlık yaparak başlamakta her zaman fayda var. Yola çıktıktan sonra rota değiştirmeye çalışmak yerine, rotanızı baştan çizmek her zaman daha ekonomik ve sağlıklı.

 

Bol ve kârlı ihracatlar diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
orhan

teşekkür ederim.benim için çok aydınlatıcı oldu.

Hasan

Harika anlatmışsınız..
Kesinlikle çok haklısınız

Fırat

Aklımı okudunuz bu yazınızla resmen. Teşekkür ederim.

error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!