hollanda

Hollanda ile İhracat

 

Türkiye-Hollanda İhracatı

Türkiye olarak ihracattaki en büyük pazarımız Avrupa Birliği ülkeleri. Avrupa’daki birçok ülke bizim bazı şehirlerimiz büyüklüğünde olsa da bizim için büyük pazar anlamına geliyor. Hollanda da ihracat yaptığımız ülkelerden biri.

 

Hollanda 41.543 km2 alana sahip. Bu alanın 7.650 km2si su, yani geriye kara olarak 33.893 km2 kalıyor. 2016 rakamlarına göre 17 milyon nüfusa sahip. Sınır komşuları Belçika ve Almanya. Bu iki ülke ile 1.053 km sınıra sahip.

Türkiye’nin bu rakamlarına bakalım karşılaştırma için. Ülkemiz 783.562 km2 alana sahip. Bu alanın 769.632 km2si arazi, 13.930 km2si sudan oluşuyor. Nüfus ise 80 milyon. Bizim ise 8 komşumuz var ülke olarak: Ermenistan,  Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, İran, Irak ve Suriye ile toplamda 2.816 km sınırımız var.

Hollanda’nın yüzölçümü gerçekten de herkesin dediği gibi Konya ilimiz kadar. Konya’nın yüzölçümü 40.838 km2.

 

Hollanda İhracat Rakamları

Hollanda’nın 2015 ihracat rakamı 473.8 milyar dolar. Bizim 2023 ihracat hedefimizin 500 milyar dolar olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Üstelik 2015 yılındaki bu rakam daha önceki senelerden daha düşük bir rakam. 2012-2014 yılları arasında Hollanda 550-570 milyar dolar arasında ihracat yapmış.

 

Hollanda İhracat Rakamları

 

Hollanda’nın ihracat ürünlerine baktığımızda 64 milyar dolar ile makine ilk sırada. 63 milyar dolar ile mineral yakıtlar 2.sırayı alıyor. Daha sonra 44 milyar dolar ile elektrikli ekipmanlar var.

 

Hollanda-Türkiye İhracatı

Hollanda’nın Türkiye’ye ihracatı 2015 yılında 6 milyar dolar. Yani Hollanda ihracatının %1.2’sini Türkiye’ye yapıyor. Daha önceki yıllarda da bu seviyede seyretmiş.

 

Türkiye rakamlarına bakalım. 2015 rakamlarına göre Türkiye’nin toplam ihracatı 143.8 milyar dolar. Bu rakamın 3.1 milyar doları Hollanda’ya. Yani ihracatımızın %2’sini Hollanda’ya yapıyoruz.

 

Hollanda ile Türkiye arasındaki ihracat rakamları

 

Bu tablo son derece önemli. 1992 yılında Hollanda ile karşılıklı ithalat-ihracat rakamlarımız eşitmiş. Yani aldığımız kadar mal satıyormuşuz Hollanda’ya. Daha sonra ufak farklar olsa da 2004 yılından itibaren aradaki makas son derece açılmış. Şu anda 6 milyar dolara ithalatımıza karşılık 3 milyar ihracatımız var. Bunun nedenleri için başka yazı yazılır.

 

Hollanda tarım ülkesi mi?

Hollanda için küçük bir ülke olsa da tarım ihracatının çok yüksek olduğu söylenir. Bu rakamlara da baktım. Hollanda 2015 yılında 7 milyar dolar sebze ve meyve ihracatı yapmış. Dünya sebze meyve ihracatının toplam değeri 2015 yılında 66 milyar dolar. En fazla ihracat yapan ülke 9 milyar dolar ile Çin. Daha sonra 7 milyar dolar ile Hollanda geliyor. Muazzam bir başarı. Türkiye 942 milyon dolar ile dünyada 16.sırada. Yani Hollanda bizden çok daha fazla “tarım ülkesi”. Alan olarak sadece Konya ilimiz kadar olsa da sebze meyve ihracatı ülkemizin 7 katı.

 

Ülke bazında sebze-meyve ihracat rakamları

 

Türkiye’nin Hollanda’ya toplam ihracatı 2015 yılında 3.1 milyar demiştik. Hollanda’nın Türkiye’ye ihracatı 2015 yılında 6 milyar dolar. Yani dış ticaret dengesi anlamında Hollanda ile ticaretimizde açık veriyoruz. İhraç ettiğimizden daha fazlasını (değer olarak) ithal ediyoruz. Bu nedenle ithalat ve ihracat kalemlerine bakmakta fayda var.

 

Türkiye’nin Hollanda’ya ihracatını incelediğimizde 664 milyon dolar ile araçlar öne çıkıyor. Daha sonra 650 milyon dolar ile tekstil ve aksesuarları var. Makine ihracatımız ise 177 milyon dolar.

Türkiye’nin Hollanda’ya İhracatı

 

Hollanda’nın Türkiye’ye ihracatında 1.1 milyar dolar ile ilk sırada makine ve ekipmanları var. Daha sonra 650 milyon dolar ile elektrikli ekipmanlar yer alıyor.

Hollanda’nın Türkiye’ye İhracatı

 

SONUÇ

 

 • Hollanda pazarının kaybı ülkemizi etkiler
  Hollanda’ya ihracatımız Almanya kadar yüksek olmasa da bizim için önemli ülkelerden biri. Toplam ihracatımızın %2’sini oluşturuyor. Hacim olarak 3.1 milyar dolara tekabül ediyor. Kaybedildiği takdirde yerine konması gereken 3 milyar dolarlık bir hacim var.
 • Katma değerli ürün ihracatı
  Hollanda bize makine ihraç ederken biz ona taşıt ve tekstil ihraç ediyoruz. Hollanda’nın ihraç ürünleri çok daha yüksek katma değerli. Bu sektörlere yatırım ülkemiz için çok önemli.
 • Hollanda sadece tarım ülkesi değil
  Hollanda’nın 473 milyar dolarlık ihracat rakamında tarım ürünleri 7 milyar dolar ile 14.sırada yer alıyor. Yani Hollanda farklı sektörlerde de ihracat yapabilen bir ülke.
 • Hollanda ile fark açılıyor
  Daha önce karşılıklı ihracat rakamlarımız eşit iken 2003’ten itibaren aradaki fark Hollanda lehine açılıyor. Daha önce eşit olduğumuz ülkenin bunu nasıl başardığını incelemeliyiz. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefliyorsak biz de katma değerimizi artırmalıyız.

 

Yorumlarınız için bana bilgi@ihracateksperi.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz yazı altında e-posta adresiniz ile de fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂

 

Saygı ve sevgilerimle,

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracatEksperi.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir