İhracatta Ekip Olabilmek

İhracatta Ekip Olabilmek

 

Birçok kişi ihracatın sadece patronu ve ihracat sorumlusunu/müdürünü ilgilendirdiğini düşünebilir. İhracat süreci içinde aktif olarak çalışanlar olarak bakıldığında doğru sayılabilir fakat eksik olduğunu düşünüyorum. Yurt dışındaki müşteriyi bulmak, o müşteri ile görüşmeler/pazarlık yapmak tabi ki ihracat sorumlusunun işi fakat takdir edersiniz ki ihracatı tek başına gerçekleştirmesi mümkün değil. Bunun için farklı kurumlara ihtiyacı olduğunu daha önce belirtmiştim.

 

İhracat sürecini yönetmek için bu kurumların yanı sıra kurum içerisinde de bazı destekler şarttır. İhracat; şirket içinde de ekip olabilmeyi, takım ruhu halinde hareket etmeyi gerektiriyor. İhracat süreci içinde aynı firma içinde de destekte bulunan ve görev alan kişiler/departmanlar bulunuyor. Bazıları bu durumun farkında, bazıları ise değil. Farkında olan departman ve kişilere sahip firmalara ne mutlu!

 

Üretim Planlama Departmanı

İhracat için en önemli departmanlardan biridir. Ekip içinde hayati önem taşırlar. Üretim yapan bir firmada, planlama departmanı ile ihracat departmanının birbirinden bağımsız çalışması düşünülemez. İhracat departmanı, teklif verirken ve sipariş almadan önce planlama departmanı ile görüşerek net tarihi müşteriye bildirir. Birlikte omuz omuza çalışmalılar. Aralarında oluşacak sinerji firmanın geleceği için çok önemli.

Bu durum, özellikle müşterinin siparişine göre üretim yapan firmalarda (makine üretimi, butik üretim) çok daha önemlidir. Planlama departmanı ile görüşerek sürecin ilerlemesi, müşteri ile yaşanacak sorunların önüne geçer.

 

Finans Departmanı

İhracattaki ekip içerisinde görev alan diğer bir departmandır. Ülkemizde genellikle “finans” yerine “muhasebe” kelimesi kullanılıyor maalesef. Kurumsallaşmış şirketlerde finans departmanı olsa da KOBİ olarak adlandırılan nispeten küçük ölçekli şirkette muhasebe departmanı vardır. Muhasebe sorumlusu, finansmana da bakmakla yükümlüdür. Oysaki finansman, başlı başına uzmanlık isteyen ve ciddi mesai alan bir görevdir. Bu departmana gereken önem verilmiyor.

Finansman-ihracat ilişkisi, firma açısından son derece önemlidir. İhracat departmanının aldığı siparişin üretimi için gerekli maddi kaynak, finans departmanı tarafından temin edilir. İhracat bedellerinin ne zaman geleceği, ihracat için kullanılan döviz kredileri, Eximbank kredileri finans departmanı tarafından takip edilir. Bu nedenle ihracat ve finans departmanları koordineli olarak çalışmalıdır. İhracat sorumlusunun finansman hakkında, finans sorumlusunun da ihracat süreci hakkında fikir -ve hatta mümkünse bilgi- sahibi olması, firmanın tüm süreçlerinin kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Birçok firmada ise bu duruma rastlamıyorum maalesef. Herkes sadece kendi işini yapıyor. Diğer departman çalışanlarının işlerine yardımcı olmak, işlerini kolaylaştırmak için neler yapabileceğini düşünmüyor. Danışmanlık yaptığım firmaların yanı sıra verdiğim eğitimlerde de bu duruma rastlıyorum. Özellikle ihracatın finansmanı hakkındaki bir sorun hakkında firmanın finans departmanının ne yaptığını soruyorum. İhracat sorumlularının verdiği cevap genelde “Finansman departmanı, bu konularla ilgilenmiyor” şeklinde oluyor. O yüzden ihracat ile ilgili eğitimlere –özellikle ihracatta kaynak yaratımı- finans sorumlularının da katılmasını öneriyorum.

 

 ekip

Santral Görevlisi

İhracatta en önemli kişilerden olduğunu düşünüyorum. İhracat sadece üretim planlama ve ihracat departmanının sorumluluğunda değildir. Yurt dışından bir arayan olduğunda ilk karşılayan olarak firmanın santral görevlisinin tavrı son derece önemlidir. Mümkünse iyi derecede İngilizce bilmesi evladır. Fakat ihracat yapan birçok firmanın sahibi/yetkilisi İngilizce bilmiyor (daha doğrusu anlıyor ama konuşamıyor), internet üzerinden çeviri hizmetleri ile süreci devam ettiriyor. Böyle bir durumda santral görevlisinin İngilizce bilmesini beklemek ne kadar doğru, ayrı bir konu. İngilizce ’ye çok hakim olmasa da “aktarıyorum, bir dakika” diyecek kadar bilmesi firma açısından son derece önemli. Ayağınıza gelen müşteriyi iyi yönetmek, yeni bir müşteri aramaktan daha kolay olmalı 🙂

 

İhracat ekip oyunu ve ekipte olan herkesin bu amaçtan haberi olmalı. “Ben sadece işimi yaparım” mantığından ziyade aynı amaca hizmet ettiklerini bilmeli. Ortak amaç için nasıl diğerlerine yardımcı olabileceğini düşünmeli.

 

Sorunsuz, su gibi akan ihracatlar diliyorum.

 

 

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!