İhracatta Partner Değiştirmek

Firmalar olarak veya belki de ülkemiz insanları olarak beğenmediğimiz şeyleri hemen değiştirme eğilimindeyiz. Araba alınca beğenmedin mi? Hemen değiştir. Ev aldın ama sonradan komşuları sevmedin, değiştir.

Tabi ki değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirmek en sağlıklısı. Bence önemli nokta değiştirmeden önce kendimizi sorgulamak.

Bu konuda yazı yazma fikri nereden geldi derseniz, bir dostumun firmasının alacağında sıkıntı yaşaması ve bu konuda destek için beni araması bu yazının çıkış noktası oldu.

Firma, yaptığı ihracatlar için Eximbank alacak sigortası yaptırmış. Alacağının gecikmesi sebebiyle ve ödenmeyeceğini düşünerek Eximbank’a başvurmuş. Eximbank da bazı eksik belgeler sebebiyle şu anda yardımcı olamayacaklarını belirtmiş. İşlemin tüm detaylarına hâkim olmadığım için telefonda çözüm bulmak mümkün olmadı. Detaylı olarak tüm belgeleri incelemek gerek.

Firma sahibi arkadaşım şu anda alacak sigortasını başka firmalardan yaptırmak adına benim fikrimi almak istemiş. Malum, Eximbank dışında Coface ve Euler Hermes gibi firmalar da alacak sigortası yapıyorlar. 

Arkadaşımın sorusu “Alacak sigortası yapan firmaların en iyisi hangisi?” şeklinde oldu. Kime göre en iyi? 🙂 En iyi, her firmaya ve sektöre/ürüne göre değişecektir. Kimisi için en düşük komisyon alan sigortacı en iyisi iken bir diğer firma için en iyi tanımı hizmet kalitesine bağlı olabilir. Bu nedenle hizmet alacağımız firmalardan ne istediğimizi net olarak belirlemekte fayda var. Tıpkı ihracata niyetlenince hedefimizi belirlediğimiz gibi.

Dikkat çekmek istediğim bir diğer konu da süreklilik. İhracatta da süreklilik ve sürdürülebilirlik her zaman önem verdiğim konuların başında geliyor. Beğenmediğiniz firmayı değiştirerek çözüme kavuşacak mısınız? Diğer sigorta şirketi, sizin istediklerinizi karşılayacak mı? Siz, o sigorta şirketinin taleplerine cevap verebilecek ve istediği belgeleri temin edebilecek misiniz? Değiştirmeden önce bu sorulara net cevaplar verilmesi gerekiyor.

Buna benzer şekilde firma değiştirmeyi birçok ihracatçının nakliye alanında yaptığına şahit oluyorum. Her yükleme için en düşük fiyatı vereni bulmaya çalışıyorlar. Uzun vadede ise ceplerinden daha çok ödeme yaptıklarının farkına varmıyorlar maalesef. Ticaret iki taraflı bir ilişkidir. Her iki tarafın da yaptığı ticaretten memnun kalması gerekir ki ilişki devam etsin ve derinleşsin. Her seferinde farklı nakliye firmasından hizmet alarak kendi pazarlık gücünüzü azalttığınızın lütfen farkında olun. 

Tabi ki sürekli hata yapan bir firma ile çalışmada ısrar etmenin kimseye faydası yok. Fakat küçük sebepler ile ihracat partnerlerinizi değiştirmeyin. İhracat bir süreç ve takım oyunu. Karşılıklı olarak birbirinizi tanıyana kadar ufak pürüzler çıkabilir her ilişkide olduğu gibi. Önemli olan, bu pürüzlerin çözülüp çözülemediği ve çözüm için tarafların gösterdiği iyi niyet. 

Küçük sebeplerle partnerlerinizi değiştirmeden önce kendinizi sorgulamanızı öneriyorum. Sizin hatalarınız varsa onları belirleyin ki partnerinizden kaynaklı sorun var mı kontrol edebilesiniz. 

İhracatta hem alıcı hem de çalıştığınız partnerleriniz ile uzun vadeli ilişkiler diliyorum. Zira firmaların kârlılıkları bu şekilde artıyor.

Sağlık ve keyifli günler dilerim.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
özkan

elinize sağlık.faydalı bir yazı olmuş.

error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Mart 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!