İhracatta Sık Sorulan Sorular

ihracatta sık sorulan sorular, öğrenme, soru, merak

İHRACATTA SIK SORULAN SORULAR

 

Toplum olarak her şeyi bilen, her konuda fikir sahibi olduğumuzu belirtmekten hoşlanıyoruz. Bir konu açıldığında soru sormak yerine kendi bildiklerimizi anlatıyor, fikirlerimizi paylaşıyoruz. Bu durum ihracat konusunda da öyle. İhracat danışmanlığı yaptığımı söylediğimde hemen herkes ihracat konusunda bildiklerini anlatmaya başlıyor; “Şu ülke bu ürünü çok alıyormuş” demeye başlıyor. Neler yaptığımı soran kişi sayısı çok az. İhracatta sorulan sık sorular da yok değil. En sık sorulanlarını aşağıda inceledim.

 

İhracat yapmak için fiyatım tutmuyor? Nasıl fiyat tutturabilirim?

 

İhracatta en sık sorulan sorulardan biri bu. Fiyat tutmuyorsa ne yapılmalı?

Öncelikle şunu belirteyim: Fiyat konusunda rekabet etmek ülke olarak birçok sektörde yaptığımız bir hata bence. Denizli merkezli bir firma olarak birçok sektörde bunun yapıldığını gördüm.

Fiyat konusunda rekabet etmek uzun vade için sağlıklı bir tutum değil. Müşteriyi o alışverişte elinizde tutabilirsiniz evet ama unutmayın fiyat ile gelen fiyat ile gider. Yani sizin ihracatınızdan sonra başka bir firma sizden daha düşük fiyat verdiğinde, müşteriniz düşük fiyata istinaden onu tercih edecektir. Eğer siz de o müşteriyi geri kazanmak için tekrar fiyat düşürürseniz, hem kendinize hem de sektöre zarar vereceksiniz. Denizli’de bu durum mermer sektöründe yaşandı mesela. Sonuç: Sektör olarak kâr marjları düştü, hatta sektörü bırakmak durumunda kalanlar oldu.

 

Peki, ne yapmalı? Fiyat dışında rekabet edebileceğiniz noktalar bulun. Mesela ürününüzde farklılık yapın. İnovasyon deniyor ya, inovatif olun.

Hizmet kaliteniz ile fark yaratın. Müşterinin işini kolaylaştıracak hizmetlerde bulunun.

 

Fiyat tuttu ama vade konusunda müşteri ile anlaşamıyoruz. Ne yapmalıyım?

 

İhracatta sık sorulan diğer bir soru da vade konusu. Geçenlerde görüştüğüm bir danışanımla sohbet ederken vade konusu açıldı. Teklif verdiği müşterisi ile fiyat konusunda mutabık kalmışlar ama vade konusunda anlaşamıyorlar. Danışan firman peşin olarak satmak istiyor, tutar 8.000 EUR. Müşteri ise 45 gün vadeli almak istiyor. Başka firmaların 45 gün vade tanıdığını söylemiş ve ispatlamak için de başka firmadan aldığı proforma faturayı göndermiş. Gerçekten 45 gün vade tanınmış. 8.000 EUR için 45 gün beklemeyi kabul etmiş diğer firma.

Müşteriyi kazanmak için vade yapmalı mı?

Bu durum sizin duruşunuzla ilgili. Siz nasıl satmak istiyorsanız ona göre aksiyon almalısınız. Ama unutmayın ki kazanmak/elde tutmak için vade tanıdığınız müşteri, ilerleyen siparişlerde daha fazla vade isteyecektir. Sizin ne kadar sağlam bir duruşunuzun olduğu çok önemli. Siz ne kadar prensiplerinize bağlı kalırsanız o kadar rahat çalışırsınız. Vade yüzünden gidecek olan müşteri var ise gitsin. Siz işinizi iyi yapıp taahhütlerinizi yerine getirdikten sonra sadece vade yüzünden gidecek olan müşterilerle çalışmamayı tercih edin. Uzun vadede sizi finansal açıdan da yoracaktır vade. Diğer müşterilere de emsal teşkil edecektir.

 

ihracatta sık sorulan sorular, öğrenme, soru, merak

İhracatta kâr marjı ne olmalı?

Bu soru da ihracatta sık sorulan bir diğer soru: Maliyetimin üzerine ne eklemeliyim? Özellikle dış ticaret firmalar bu konuda yoğun soru soruyor. Her ürün için ihracat yapmaya çalıştıkları için her sektördeki kâr marjını bilmiyorlar.

Bu soruya verilecek tek bir cevap yok. Kâr marjı sektör bazında değişiyor. Bazı sektörde %5 iken bazı ürünlerde %15-20 arasında değişiyor. İhracat yapmak istediğiniz sektör ve ürün bazında araştırma yapmak ve rakiplerin satış fiyatlarını öğrenmeye çalışmak size fikir verecektir. Küçük bir tavsiyem de şu olsun: Tek seferde yüksek kâr yerine makul miktarda kâr ile sürekliliği hedefleyin.

 

İhracatta hangi ödeme yöntemini kullanmalıyım? 

Ödeme yöntemi de ihracatta sık sorulan sorulardan. Bu soruya verilecek en güzel cevap: Peşin ödeme 🙂  ama takdir edersiniz ki her müşteriye peşin ihracat yapmak kolay değil. Birçok müşteri “Sen malı gönder, mal buraya gelince ben öderim” diyor. Bunu ihracatçı olarak kabul etmeli miyiz?

Bu karar, ihracatçı olarak siz ile müşteriniz arasındaki ilişkiye bağlı. Müşteri ile ilk defa çalışacaksınız bu şekilde, yani mal mukabili olarak göndermemekte fayda var. Bir miktarını peşin talep edebilir, kalan kısmı mallar yüklenirken veya ihraç ülkesine ulaştığında talep edebilirsiniz. İhracat yapmış olmak için müşterinin her dediğini kabul etmeyin. İhracat yapmak hevesiyle daha önceleri ürün gönderip parasını tahsil edemeyen danışanlarım var. Verdiğimiz eğitim ve danışmanlıklar sayesinde bu hataları artık yapmıyorlar.

 

İhracat bedelini ne zaman bozdurmalıyım? Hangi bankadan bozdurmalıyım? 

Bedel bozdurmak yani gelen ihracat bedelini TL’ye dönmek de ihracatta sorulan sık sorulardan. Bu karar da firmanın dinamikleri ile ilgili bir durum. Ödemelerinizi döviz olarak yapıyorsanız bu kararı vermek sorun değil zaten. TL olarak ödüyorsanız da ödeme günlerinize bakabilirsiniz. Eğer ödemeleriniz ayın belirli günlerinde ise ekonomik ve siyasi gündemi takip ederek bu kararı verebilirsiniz. Çalışılacak banka kararını vermek konusu da ihracatta sık sorulan sorulardan. Bu konuda detaylı bilgi için şu yazıdan yararlanabilirsiniz. Eğer çalışmadığınız bir banka ihracat bedelleri için daha yüksek bir kur veriyor ise bedellerinizi o bankaya aktarabilirsiniz.

 

Bu yazıda, ihracatta karşılaştığım sık sorulan sorular hakkında fikirlerimi paylaştım. Sizin de aklınıza takılan sorular var ise bana bilgi@ihracateksperi.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Ümit Osman YILMAZ

İhracat Danışmanı

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Emrah Şeker
Emrah Şeker
3 yıl önce

Ümit bey ,
Ben Dış Ticaret bölümü öğrencisiyim , yazılarınızı okuyorum . Dış Ticarete konusunda bir çok şey öğreniyorum . Elinize sağlık

Emrah
05327686269

Huriye Yılmaz
Huriye Yılmaz
3 yıl önce

Elinize sağlık Ümit Bey.

error: Emeğe saygı, lütfen kopyalamayın
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x