yükleme

İhracatta Yükleme Sorunları

İhracat yapmak isteyen firmalar ağırlıklı olarak müşteri bulmaya odaklanır. Müşteri bulmak ilk adımdır. Müşteri bulduktan sonra ise firmalar ödemeyi nasıl garantiye alabileceklerini düşünürler. Pek az firma ise alınan siparişin yüklemesini nasıl yapacağını düşünür.

Siparişi alınan ürünler için iki farklı dolum imkanı var: Fabrikada dolum ve limanda dolum. Bazı firmalar konteyneri fabrikalarına isteyerek kendileri dolum yapıyor, bazıları ise mallarını çıkış limanına ileterek limanda dolum yapıyor. Her iki yükleme şeklinin de kendine göre artı ve eksileri var. Birçok firma fabrikada dolumu tercih ediyor.

Bu yazıda yükleme sorunlarından, ağırlıklı olarak konteyner dolumunda yaşanan/yaşanabilecek sorunlar hakkında görüşlerimi belirteceğim.

  • Fabrikanın Eksik/Hatalı İnşaatı

İhracata yeni başlayan firmalar konteyner yüklemesini düşünmedikleri için fabrikalarını buna göre tasarlamamış oluyorlar. Yurt içi sevkiyatta açık kasa kamyon ile mal sevk eden firma, kamyona yüklemeyi işçileri ile yapıyor. Kamyonlar genelde açık kasa olduğu için kamyon kasasına yükleme -özellikle yukarıdan yapılıyor ise- kolay oluyor. Fakat konteyner gibi sadece tek girişi olan ve yüksekliği sınırlı olan bir araca yükleme; bu durumlarda sorun olabiliyor. Zira kamyon üstündeki konteyner, yükleme için yüksekte kalıyor. Forklift ile konteyner ucuna konan malların konteyner içinde yerleşimi (paletsiz ise) zor oluyor.

Halbuki fabrika inşa edilirken yüklemeler için rampa yapılsa idi konteyner yüklemeleri çok daha kolay şekilde yapılabilir idi. Aynı şekilde yurt içi yüklemelerde de zaman kazanılır idi. Eğer fabrikada böyle bir rampa yok ise mümkünse rampa inşa edilmesini öneriyorum. Değilse forkliftin konteyner içerisine çıkması için seyyar rampalar var. Bunlardan da yararlanmak mümkün. Yükleyeceğiniz ürüne göre değerlendirmeniz gerekiyor. Bu yükleme sorunundan bu şekilde kaçınmak mümkün.

  • Ekipman Eksiği

Yüklenecek ürüne göre gerekli ekipmanın tasarlanması ve/veya temin edilmesi gerekiyor. Yükleme; kutular halinde yapılıyor ise sorun olmaz iken hacimli, ağır, elleçlemesi zor olan ürünlerde dert haline gelebiliyor. 600 kg ağırlığında makaraları düşünün. Veya standart konteynere 1 ton ağırlığında mermer plaka yüklemek istediğinizi farz edin. Bunları konteynere yüklemek için bu ürünleri kaldırabilecek ve zarar vermeden konteyner içerisine yerleştirebilecek ekipmanlara ihtiyaç var. Bu ekipmanları yükleme öncesi temin ederek test etmek en güzel yaklaşım. Çünkü alınan her ekipman işinizi görmeyebiliyor. Yükleme için forklift ucuna yapılan uzatma çubuğunun ilk üründe eğrildiğine şahit oldum. 🙂

  • Hatalı Konteyner Seçimi

Bazı ürünler için ise standart konteyner yerine farklı konteyner tiplerini değerlendirmek gerekebiliyor. Örneğin mermer plaka ihracatı yapan bir firma, fabrikasında standart konteynere yükleme yapabilecek ekipmanı olmadığı için open top konteyner ile yükleme yapıyor.

Ürününüze göre uygun konteyneri baştan seçmek gerekiyor ki yüklemede sorun yaşanmasın ve yükleme gecikmesin. Özellikle akreditifli satışlarda yükleme tarihi çok daha önemli.

  • Doğru Çözüm Ortağı

İster fabrika dolum yapın ister liman dolum, çalışacağınız firmalar son derece önemli. Bu hususu çok sık belirtiyorum farkındayım zira ihracat ekip işidir. Tek başınıza her şeyi gerçekleştirme imkanınız yok. Çalışacağınız nakliye firması, gümrükleme firması, taşeronlar da düzgün ve kaliteli hizmet verirse siz de müşterinize verdiğiniz sözleri yerine getirebiliyorsunuz.

Örneğin fabrika dolumda konteynere yükleme yaparken başka firmalardan destek alabilirsiniz. Bu firmalar size forklift temin edebilir veya hacimli/ağır ürünler için vinç temin edebilir. Bu firmalar da söz verdiği saatte size ekipmanı tedarik edebilmeli ve yükleme yaparken sorunsuz bir şekilde size hizmet verebilmeli.

Yaşanan olaylar her zaman daha akılda kalıcı oluyor. Yakın zamanda gözlemlediğim bir olayı anlatayım. Tekstil sektöründeki bir firma yükleme için vinç kiralıyor. Gelen vinç, konteyner 40’ olduğu için sonuna kadar ürünü yerleştiremiyor, hamallar vasıtası ile yüklemeye başlanıyor. Bir süre sonra ise vinç operatörü ürünleri konteyner içine yerleştirirken vinci, konteynerin kapısına çarpıyor ve hidrolik yağı ürünlerin üzerine akıyor. Neyse ki ürünler sağlam şekilde paketlendiği için hasar görmüyor. Kirlenen ürünler hemen yenisi ile değiştiriliyor ve yeni bir vinç çağırılıyor. Gelen vinç daha uzun olduğu için konteynerin en dibine kadar ürünleri uzatabiliyor. Yeni gelen vinç operatörü daha özenli ve dikkatli şekilde yüklemeyi sorunsuz olarak gerçekleştiriyor.

Belirttiğim 4 madde, en sık karşılaştığım yükleme sorunları. Firmalar ağırlıklı olarak satışa ve finansmana önem verdiği için operasyon alanı ihmal ediliyor. Bu nedenle müşteriye verilen hizmette sıkıntılar yaşanabiliyor. Planlama yapılarak bu sorunların önüne geçilmesi, verilen sözlerin zamanında yerine getirilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda ihracatçı firmaya zaman kazandırarak maliyetin de azaltılmasını sağlayacaktır.

Kolay yüklemeler diliyorum.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!