İhracattaki Engeller

 

İHRACATTAKİ ENGELLER

İhracat yaparken önümüze birçok engel çıkabiliyor. Bazılarını daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Bu etkenlerin bazıları bizim dışımızda iken bazıları firmadan kaynaklanıyor. Bu yazımda firma içindeki ihracat engellerine bakacağım

Finansal güç

İhracat, bilindiği üzere firmanızı büyüten bir süreç. İhracat sayesinde daha fazla ülkeye ve daha fazla müşteriye satış yaptıkça kapasitenizi artırmanız gerekecek. Üretici değilseniz de üretim kapasitenizi artırmak yerine finansal gücünüzü artırmanız gerekecek.

Birçok firma maalesef ihracata başlamadan önce planlama yapmıyorlar. Bunda bizim kültürümüzdeki bazı atasözlerinin de etkisi var: “Kervan yolda düzülür” gibi. Tabi ki çok fazla planlama aşamasında takılıp kalmamak lazım fakat sağlıklı bir planlama yapmadan işe başlandığında ileride büyük sorunlarla karşılaşmak olası. Baştan sağlıklı bir planlama olması sayesinde, süreç içinde yaşayacağınız sorunları baştan görebilir ve çözebilirsiniz.

Üretici olarak ihracata başlayacaksanız ve kapasiteniz dolu ise yeni siparişler almanız durumunda ilave yatırım gerekebilir. İlave yatırım da ilave finansman demektir. Baştan bu durumları öngörmeli ve finansman planlamasını da yapmanız gerekir.

Üretici değil de tacir iseniz de aynı durum geçerli olabilir. Peşin alıp vadeli ihraç ediyorsanız aradaki vade uyumsuzluğu sizi bir süre sonra maddi açıdan yoracaktır. Bu durumun mali planlamasını baştan yapmak en sağlıklısı olacaktır.

Sözün kısası, her durumda finansal açıdan detaylı bir çalışma yapmak en sağlıklısı. Bu şekilde ilave yatırım/finansman gerekiyorsa baştan tespit ederek gerekli önlemleri almak mümkün.

Operasyonel süreçler

İhracattaki bir diğer şirket içi engel de operasyonel süreçler. Aslında bunu bilgi eksikliği olarak değerlendirmek de mümkün.

İhracat yapmak için ürününüz belli, müşteriyi de buldunuz. Hatta finansal planlamayı da yaptınız. Her şey planlandı. Fakat ihraç işlemini nasıl yapacaksınız? İşleme nereden başlayacaksınız? Gümrük beyannamesi nasıl çıkarılacak? Fatura nasıl kesilecek?

Bu süreçlere hakim olmak son derece önemli. Teorinin yanı sıra pratik anlamda da bilgi sahibi olunmalı. Bu konuda bir diğer seçenek ise bu süreçleri iyi bilen bir firma üzerinden ihracat yapmayı değerlendirmek olabilir.

İnsan kaynakları

İnsan kaynakları sadece ihracata değil her sektöre engel. Ülke olarak bu konuda çok büyük eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Birçok sektör eleman bulamamaktan şikayetçi. Öyle ki sadece kalifiye değil, vasıfsız eleman bile bulamadığını belirtiyor birçok işyeri sahibi. Bunda kültürel sebepler de var tabi ama o, bu yazının konusu değil.

İnsan kaynakları sorunu olarak kastettiğim vasıflı eleman konusunda yaşanan sıkıntı. Kendimizi yetiştirmek yerine asıl amacımız para kazanmak haline geldi maalesef. Yapacağımız işi seviyor muyuz sorusu yerine alacağımız ücreti soruyoruz. Kendimizi geliştirmek yerine kısa zamanda çok para kazanmayı ve “voleyi vurmayı” hedefliyoruz. Para kazanmak tabi ki herkesin isteği fakat biz kendimizi geliştirmeden, kendimizi yaptığımız işe adamadan para kazanmak kısa vadeli eylem haline geliyor ve sürekliliği olamıyor. O yüzden öncelikle kendimizi mümkün olan her konuda geliştirmeliyiz.

Patron

İhracattaki en büyük engeli en sona bıraktım. İhracatın karşısındaki en büyük engel bence patrondur.

Bir patron niye ihracat yapmak istemesin sorusunu soruyorsunuz muhtemelen şu anda. Sonuçta ihracat yaptıkça daha fazla gelir elde edecek, daha fazla para kazanacak diyorsunuz. Evet bunlar doğru. İhracat yapmak, patronun cebine giren parayı artırır. Hatta bu para döviz cinsinde olduğu için çok daha hoş gelir kulağa.

Fakat patron gerçekten ihracat yapmayı istiyor mu? Lafta değil, özde istiyor mu? İhracat yapmak için gereken maddi ve manevi kaynakları harcamakta kararlı mı? Pes etmeden Pazar araştırması yapmaya, ürününü gireceği pazara göre uyumlamaya istekli mi?

Birçok firma sahibi bu ay ihracata niyetlenip önümüzdeki ay birkaç konteyner yükleme yapmak istiyor. Daha önceki yazımda da belirtmiştim; ihracat kısa süreli bir işlem değil. Birçok firma sahibi kısa sürede sonuca ulaşmak istiyor. İhracat yapabilmek için süreklilik göstermek ve emek sarf etmek gerekiyor.

Firma sahibi olarak eğer bu konuda kararlı ve istekli değilseniz ihracatta başarılı olma şansınız azalıyor. Birçok firma, ihracata niyetleniyor fakat birkaç ay herhangi bir ihracat yapmazsa vazgeçiyor. Bu nedenle ihracata başlamak için bana başvuran firmalara süreci anlatıyorum. Üzerine basa basa bu ay işleme başlayıp önümüzdeki ay kamyonlar dolusu mal yüklemenin olmayacağını söylüyorum.

İhracattaki engeller konusunda sizin de fikirleriniz varsa bana yorum kısmından ulaşabilirsiniz. Sorularınız içinse bilgi@ihracateksperi.com üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Saygı ve sevgilerimle,

Ümit Osman YILMAZ

ihracatEksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
SERTAN TÜRK

İhracattaki ilk şart sabır sabır sabır,ihracat yapılacak pazarın iyi seçilmesi ,daha sonra ihracat yapılacak ürünün kalitesi,malın fiyatı ve son olarak malın sevk edilmesi yani servistir. Bugün görüştüğün fiyat ve numune gönderdiğin bir firmayla belki 3 ay belkide 1 sene sonra iş yapmaya başlayabilirsin,hatta evet bu oldu dediğin firmalarlada hiç başlayamayabilirsinde piyasa çok esnek ve kırılgan.Günümüzde bir malın değerinin üstünde de altında da fiyat verilebiliyor,yabancı müşteride bunu bize karşı çok iyi kullanabiliyor,fiyat kırabilmek için avantajı eline geçiriyor,seni diğer rakip firma ile fiyat yarışına sokuyor.Maalesef müşteriyi kapmak için malın olması gereken fiyatının altında fiyat verilip zararına mal yapılabiliyor sırf müşteriyi kazanmak için kendi karından vazgeçiyor.Ürünün olması gereken fiyatı dışında fiyatların verilmemesi çok doğru bir karar olacaktır.
Bol ihracatlı günler dilerim.

error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!