İhracattaki Sorun Pazarlama mı?

Sizce ihracat sürecinde yaşanan en büyük sorun nedir? Firmalar hangi alanda daha çok sorun yaşıyor ve dertlerine çözüm bulamıyorlar? Müşteri bulmak? Operasyon? Ödeme yöntemi konusunda anlaşmak? 

Verdiğim eğitimlerde ve danışmanlık için görüştüğüm firmalarda, ihracatta yaşanan en büyük sorunun müşteri bulmak olduğu belirtiliyor. Hemen her firma yetkilisinin ilk sorusu: “Kime ihracat yapacağız?” oluyor. Bu konuda daha önce yazdığım iki yazı var: İlki hedef pazar tespiti, diğeri ise müşteri bulma yöntemleri. Bu yazıları okuyarak bu soruya cevap bulmak mümkün olacaktır. 

Bence ihracattaki asıl sorun müşteri bulmak değil. Birçok firma maalesef bu kısmı kafasında büyüterek ihracatın kendisi için zor olduğunu düşünüyor. Halbuki ürünlerinizi satın alan firmaları bulmak biraz zaman ve emek ile gayet kolay. Bu firmaları bulmak için çok büyük bütçeler ayırmanıza da gerek yok. Tabi ki bütçe ayırarak ve ücretli bazı portal/websitelerine üye olarak bu süreci hızlandırmak ve kolaylaştırmak mümkün. Yine de müşteri bulmak için bu portallara ücretli üye olmak şart değil.

Gözlemlerime göre ihracattaki asıl sorun, bulunan firmadaki doğru kişi ile iletişime geçmek ve firmaya ürününüzü pazarlamak. Doğru kişiyi bulmanın da farklı yöntemleri var. Bu kısmı da aşmak mümkün. Ürünü pazarlamak ise birçok firmanın layıkı ile yerine getiremediği bölüm. Birçok firma da burada takılıp kalıyor ve ihracat çabalarını ciroya yansıtamıyor. Daha sonra da ihracat yapamayacaklarına inanarak yurt içi piyasada iş yapmaya devam ediyor. Bir sonraki krizde yine ihracat yapmadığına pişman olarak hayatını idame ettiriyor.

Tabi ki ürüne dair pazarlama için sektör/ürün/ülke/dağıtım kanalına göre farklı yöntemler mevcut. Bu yöntemlere ihracat yol haritasını yaparken karar vermekte fayda var. Süreç içerisinde küçük dokunuşlar ile güncellemeler/düzeltmeler yapılabilir. Yine de ana yol haritası yola çıkmadan hazırlanmış olmalı. 

Peki siz ürünlerinize dair pazarlama için şu ana kadar hangi yöntemleri kullandınız? Hangi yöntemler sizin için daha başarılı oldu? Bundan sonraki yazılarıma fikir vermek adına tecrübelerinizi yazı altında paylaşabilirsiniz.

Destekleriniz için teşekkür ediyorum.

Planladığınız ihracatların gerçekleşmesini diliyorum.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir