Konteyner Çeşitleri

 

Konteyner Çeşitleri

 

Konteyner, ihracatta nakliye için kullanılan taşıma araçlarına verilen isimdir. Daha önceki yazıda açıklamışım.

Birçok farklı konteyner çeşidi var. Taşıdığınız ürüne göre kullanacağınız konteyner türü değişiyor. Soğutmalı konteynerler var, yüksekliği fazla olan ürünler için açılan tavanlı konteynerler var. Bu yazıda konteyner çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

 

 

Öncelikle isim olarak bazı konteyner çeşitlerini belirteyim; 20’DC, 40’DC, 40’HQ, 20’RF, 40’RF. Bu açıklamalar bile konteyner hakkında birçok bilgiyi bize veriyor. Örneğin konteynerde  kısaltması konteynerin uzunluğunu belirtir. Feet cinsindendir. Bir feet 30,48 cm’dir. Sonundaki harfler de taşıyacağı ürüne göre konteynerin özelliğini belirtir. Aşağıdaki tabloda en sık kullanılan konteynerlerin iç ve dış ölçülerini, kapı ebatlarını ve hacimlerini tablo olarak özetlemeye çalıştım. Yazıda da konteynerler çeşitlerini detay olarak açıklamaya çalıştım.

 

Konteyner Ölçüleri

20’ DC KONTEYNER

İhracatta en sık kullanılan konteyner çeşitleri 20’DC ve 40’DC konteynerlerdir.

DC kısaltması, “Dry container” anlamına gelmektedir. Bu konteyner çeşidi, herhangi bir özel taşıma yöntemi gerektirmez. Soğutma gerektirmeyen kuru yükler için kullanılır. Tekstil ürünleri, ambalajlı kuru gıdalar bu konteynerler ile taşınır.

Çelik malzemeden üretilmiştir. Ön ve/veya arka tarafında kapısı bulunur. Diğer kısımları kapalıdır.

 

Sağlıklı ölçülebilmesi adına ebatlar mm cinsinden verilir. 20’ konteynerin dış uzunluğu 6.058 mm’dir. Genişlik 2.438 mm, yükseklik 2.591 mm’dir.

İç Ölçüleri

Bizim için önemli olan ölçüler ise konteynerin iç ölçüleridir. Ürün yüklemesinde bu ölçülere göre hesap yapılır.

20’ konteynerin iç ölçüleri 5.710 mm (uzunluk), 2.352 mm (genişlik), 2.385 mm (yükseklik) olarak belirlenmiştir. Metreküp olarak 20’ konteynerin kapasitesi 33 m3’tür.

Bir diğer önemli husus ise kapı ölçüleridir. Kapı açıklığı 2.343 mm genişliğinde ve 2.280 mm yüksekliğindedir. Yani neredeyse konteyner ebatlarındadır. Bu sayede yükleme ve boşaltma kolaylıkla yapılabilmektedir.

20’ konteynerin boş ağırlığı 2.200 kg’dır.

20’ konteynere maksimum 28.250 kg yükleme yapılabilir. Fakat limanlarda ve karayollarındaki taşınabilecek yük miktarı 22.000 kg ile sınırlandırıldığı için 22 ton üzerinde yükleme yapmak istediğinizde öncesinde nakliyecinizle görüşmenizde fayda vardır.

 

konteyner
20’DC KONTEYNER

40’ DC KONTEYNER

40’ konteyner 12.192 mm uzunluğa sahiptir. Genişlik ve yüksekliği 20’ konteyner ile aynıdır. Genişlik 2.438 mm, yükseklik 2.591 mm’dir.

İç Ölçüler

40’ konteyner sadece uzunluk 12.032 mm olarak değişmektedir. İç ölçülerde en ve yükseklik aynıdır. En 2.352 mm, yükseklik 2.385 mm’dir. Metreküp olarak 40’ konteynerin kapasitesi 67 m3’tür.

Kapı açıklığı en ve yüksekliği aynı olduğu için 20’ konteyner eşittir. Kapı eni 2.343 mm, yüksekliği 2.2580 mm’dir.

 

40’ konteynerin boş ağırlığı 3.750 kg’dır.

40’ konteynere maksimum 26.740 kg yükleme yapılabilir. Fakat limanlarda ve karayollarındaki taşınabilecek yük miktarı 22.000 kg ile sınırlandırıldığı için 22 ton üzerinde yükleme yapmak istediğinizde öncesinde nakliyecinizle görüşmenizde fayda vardır.

 

konteyner
40’DC KONTEYNER

40’HQ KONTEYNER

Standart 40’ konteyner ile aynı genişlik ve uzunluğa sahiptir. Tek farkı yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. High cube olarak adlandırılır fakat kısaltması HQ olarak geçmektedir.

Dış yüksekliği 2.896 mm, iç yüksekliği 2.650 mm’dir. Kapı açıklığında genişlik aynı iken yükseklik 2.560 mm’dir.

Maksimum 26.580 kg yükleme yapılabilir fakat karayollarındaki kısıtlama sebebiyle 22 ton üzerinde yükleme için nakliyeci ile görüşmeniz gerekmektedir.

konteyner
40’HQ ve 40’DC konteyner yükseklik farkı

 

20’ RF KONTEYNER

Refer konteyner soğutmalı konteynerlerdir. Konteynerdeki soğutma ünitesi sayesinde içindeki ürünler bozulmadan varış noktasına ulaşabilmektedir. Yaş sebze-meyve, çikolata, dondurulmuş gıda, tıbbi ilaçlar gibi ürünlerin nakliyesinde kullanılır.

Refer kısaltması, refrigerated kelimesinden gelmektedir.

Dış hacimleri standart 20’DC konteynerler ile aynı olmasına rağmen soğutmalı olması sebebiyle iç ölçülerinde farklılıklar bulunmaktadır. İç ölçüleri 5.450 mm (uzunluk), 2.290 mm (genişlik), 2.167 mm (yükseklik) olarak belirlenmiştir. Metreküp olarak 27 m3 yüklenebilmektedir. Bu değerler, standart 20’DC konteynerden daha düşük değerlerdir.

Kapı ölçüleri ise 2.290 mm (genişlik) ve 2.212 mm (yükseklik) olarak dikkate alınmalıdır.

Maksimum 27.400 kg ürün yükleme imkanı olmasına rağmen 22 ton sınırına dikkat edilmelidir.

 

konteyner
20’RF KONTEYNER

40’ RH KONTEYNER

40 feet ebatında, yüksek hacimli (high cube) soğutmalı konteynerlerdir. Kısaltmasındaki R harfi soğutmalı olduğunu, H ise yüksek olduğunu belirtir. İç ölçüleri 11.580 mm (uzunluk), 2.275 mm (genişlik), 2.415 mm (yükseklik) olarak belirlenmiştir. Metreküp olarak 67 m3 yüklenebilmektedir.

 

Dikkatinizi çekmiştir belki, 40’RH ile 40’DC konteynerin iç hacimleri m3 olarak aynıdır. Her iki konteyner de 67 m3 ürün alabilmektedir. Bu durum, 40’ high-cube ebatlı konteynerde, yükseklik avantajı olmasına rağmen, bu alan soğutma ünitesi tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle soğutmalı, high-cube konteyner standart aynı ebatlı konteyner ile aynı hacme sahiptir.

Kapı ölçüleri ise 2.276 mm (genişlik) ve 2.471 mm (yükseklik) olarak dikkate alınmalıdır.

Maksimum 29.400 kg ürün yükleme imkanı olmasına rağmen 22 ton sınırına dikkat edilmelidir.

konteyner
40’RH KONTEYNER

 

ÜSTÜ AÇIK KONTEYNER – OPEN TOP CONTAINER

Bu tip konteynerlerin üst kısmı ve ön kapısı tamamen açıktır. Yani 4 duvarı ve tabanı bulunmaktadır. Tavan kısmı yoktur. Yükleme yapıldıktan sonra konteynerin üst kısmı branda ile kapatılmaktadır. Brandanın durması için tavana çelik barlar yerleştirilir.

Büyük makinelerin nakliyesinde kullanılan konteyner çeşididir. Kapıdan yükleme yerine üst kısımdan yükleme yapılır.

20’ ve 40’ ebadında üstü açık konteynerler bulmak mümkündür.

 

konteyner
Üstü Açık Konteyner

 

ÜSTÜ AÇILABİLİR KONTEYNER – HARD TOP CONTAINER

Görünüm olarak standart konteyner şeklindedir. Gerekirse tavan kısmı açılabilmektedir. Yükleme yapıldıktan sonra tavan kapatıldığında standart konteyner gibi görünmektedir. Bu konteynerler genellikle, makine vb. gibi büyük yükler için kullanılır. Yükleme, konteynerin kapısı yerine konteynerin tavanından yapılır.

20’, 40’ ve 40’HQ ebatında üstü açılabilir konteynerler bulunmaktadır.

 

konteyner
Hard Top Container

AÇIK KONTEYNER – FLAT ROCK CONTAINER

Bu konteynerlerin tavanı ve yan duvarları yoktur. Standart konteynerlerdeki kapının olduğu yan kısımlar ve tabanı bulunmaktadır. Üstten ve yandan taşan ürünlerin taşınmasında kullanılır. İş makineleri, araç vs.gibi hacimli ve ağır yüklerin taşınmasına kullanılır.

konteyner
Flat Rack Container

 

TANK KONTEYNER – TANK CONTAINER

Kimya ve gıda sektöründe sıvı ürünlerin taşınmasında kullanılan konteyner çeşididir. Silindir şeklindeki bir tank, dikdörtgen bir konstrüksiyon içerisine yerleştirilmiştir.

Nakliye sırasında çalkalanma olmaması için tankın minimum %80’i dolu olmalıdır. Fakat genleşmeyi dikkate alarak %95 yükleme oranı da aşılmamalıdır.

 

konteyner
TANK KONTEYNER

DÖKME YÜK KONTEYNERİ – BULK CONTAINER

Buğday, arpa gibi dökme ürünlerin taşınmasında kullanılan konteyner çeşididir. Üst kısmında doldurma için belli noktalar vardır.

 

 

konteyner
Bulk Container

 

Birçok konteyner çeşidi olmasına rağmen standart yükler için 20’DC ve 40’DC konteynerler, en sık kullanılan çeşitlerdir. Ambalajlı, kutulu ürünler için bu konteynerler ile taşıma yapmak mümkündür. Nakliye sırasında bozulabilecek ürünler için soğutmalı konteynerler kullanılır. Makine vs.gibi büyük hacimli ürünler için hard top veya open top konteyner çeşitleri kullanılır. Yükleyeceğiniz ürünün ebatlarını ve ağırlığını bilmeniz konteyner seçimi için çok önemlidir.

Her işte olduğu gibi konteyner seçimini sağlıklı yapabilmek için bilgi sahibi olmalı ve uygun konteyner için nakliyeciniz ile ona göre görüşmeniz gerekmektedir. Bilgi güçtür 🙂

 

Sorularınız için bana bilgi@ihracateksperi.com üzerinden veya yorum kısmından ulaşabileceğinizi tekrar hatırlatmak isterim.

 

Saygı ve sevgilerimle,

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracatEksperi.com

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet

çok açıklayıcı olmuş işime çok yarayacak ellerinize sağlık

error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!