mikro ihracat

Mikro İhracat

Mikro ihracat, birçok sektörde yoğun olarak kullanılan bir ihracat yöntemi. Ağır olmayan ve mal değeri yüksek olmayan ürünler için gümrükçü, nakliyeci ve sigortacı ile organizasyon yapmaya gerek kalmadan ihracat yapabiliyorsunuz. Neredeyse kargoya verir gibi ürünü teslim ediyorsunuz ve bu şekilde ihraç ediliyor.

Alışılmış ihracattan biraz farklı. Diğer ihracat şekli için daha önce yazdığım şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Mikro ihracat, brüt ağırlığı 150 kg ve 7.500 EUR tutarına kadar olan ürünler için ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile yurt dışına mal satışına verilen isim. Ekspres taşıyıcı olarak nitelenen firmalar sayesinde mikro ihracat yapmak mümkün. Ekspres taşıyıcı ile DHL, TNT ve UPS gibi firmalar kastediliyor.

Mikro ihracatta düzenlenen bir gümrük beyannamesi yok. Zira mikro ihracatta gümrük müşaviri yok. Onun yerine ekspres taşıyıcılar tarafından düzenlenen ETGB var. Bu belgeyi, gümrük müşavirlerinin düzenleme yetkisi yok.

Bu belge, basılı bir belge de değil. Adı üzerinde elektronik ortamda düzenlenen bir belge.

Nasıl Mikro İhracat Yapılır?

Mikro ihracat yapabilmek için taşıyıcı firmalara temsil yetkisi, iş emri, Türkçe faturanın aslı ve yurtdışına hazırlanan ticari fatura ibraz edilmeli. Ürünler de hazırlanarak taşıyıcıya teslim ediliyor. Diğer tüm işlemleri taşıyıcı firma hallediyor. Ülke bazında ATR gibi bir belge gerekli ise o belgeyi de taşıyıcı firmalar hazırlıyorlar.

ETGB ile KDV iadesi

Bazı firmalar mikro ihracat yapmaları durumunda gümrük çıkış beyannamesi olmadığı için KDV iadesi alamayacaklarından endişe ediyorlar. İhracat yaptığınız sürece KDV iadesi alma imkanınız var. Mikro da yapsanız KDV iadesi almak için ETGB ve fatura ile birlikte Maliye’ye başvuruyorsunuz. Diğer işlemler aynı şekilde ilerliyor. Bu konuda mali müşaviriniz de size detaylı bilgi verecektir. Üzerine basarak söylemek istediğim husus, mikro ihracat yaptıktan sonra da KDV iadesi almanız mümkün.

Mikro İhracat – Kimler Kullanabilir?

Bu ihracat şekli özellikle yükte ve pahada hafif ürün üreten sektörler için oldukça mantıklı. Denizli’de küçük ölçekteki birçok tekstil firması ihracatlarını bu şekilde gerçekleştiriyor. Birkaç koli havlu, peştamal, Buldan bezi ihraç eden firmalar bu sayede karışık geldiğini söyledikleri işlemlerden kaçınabiliyorlar. Tekstil aksesuarları, yedek parça sektörleri de bu kolay sistemden yararlanabilirler.

Bunlara ilave olarak e-ihracat yapan firmalar da kurye şirketler ile gönderim konusunda bir anlaşma yaparak tüm dünyaya ürünlerini satma imkanına kavuşabilirler.

Sektörünüze göre bu şekilde ihracatı da düşünmenizi öneririm. Tabi ki burada aldığınız siparişlerin miktarı da önemli. Her bir sipariş 150 kg ve 7.500 EUR altında olmalı. Ağırlık veya sipariş tutarı bu değerleri aşıyor ise alışıldık şekilde gümrük beyannamesi açılarak ihracat sürecinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Mikro veya alışılmış, bol ihracat diliyorum.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
33 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan

Bir firmam yok, lakin yurtdışında tanıdığım kisiler var.Bazı ürünleri eger gonderebilirsem kar var, ben de mikro ihracat yapabilir miyim, yoksa ureticiye ulasip ona mı gondertmeliyim?

Alper

Merhaba Avrupa ülkelerine plastik ürün ihraç eden bir firmamız var. Yeni pazar arayışlarına girdik ve ulaştığımız yeni müşteriler sipariş talep ediyorlar, fakat bu siparişler az miktarda olabiliyor, gemi veya tır nakliye ücreti neredeyse ürünlerin tutarı kadar olabiliyor, haliyle müşteri siparişten vazgeçebiliyor. Mikro ihracatı bir süredir araştırıyorum, dhl ve ups in express hizmetleri de oldukça pahalı olduğunu gördüm, ptt de bu işi yapıyormuş ancak bu işi bilen hiçbir yetkiliye ulaşamadım. Sanırım dhl en güvenilir olanı.
50-60 kg civarında bir gönderinin fiyatı 1000€ oluyor genelde. Sizce hangi yolla ihracat yapmalıyım? Eğer bir yol bulabilirsek ihracat oranımız 3 kat artacaktır.

Alper

Yorumunuz için teşekkürler.
Sorun şu ki ilk müşteriler yüksek maliyetli sipariş vermek istemiyor, güven duymaları için küçük başlamak istiyorlar, biz de bunu doğal karşılıyoruz. Uygun maliyetli nakliye yöntemi bulma çabalarım sonuçsuz kaldığı için farklı kararlar almayı planlıyoruz.

Çin’den ithal edilen ürünlerin birçoğu free shipping geliyor. Bu konuda onlar için devlet desteği mi mevcut? Bence ticaret bakanlığı ihracatın gelişmesini istiyorsa bu şekilde bir destek sunmalı.

Saygılar

mehmet ali günse

Merhaba, biz de e-ticaret sitemiz üzerinden mikro ihracat gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu ihracatlar ihracat istatistiklerini giriyor mu, yani firmamız ihracatçı firma olarak değerlendirilir mi devlet kurumları açısından, bilginiz var mı?

Kemal

Merhaba, yurt dışına KDV siz fatura keserek ihracat yapmaktayız, KDV siz faturalardan nasıl KDV iadesi alınacak anlamadım. Bu konuda muhasebeciler de pek bilgi sahibi değiller, faturayı taşıyıcı firmaya KDV li şekilde kesip mi iade mümkün oluyor?

murat tekin

Üstadım bu gün gördüğüm bir yazı üzerine araştırırken sizin yazınızı gördüm.
bir sorum olacak size,
şayet mikro ihracat ile işe başlayan bir işletme, gün gelir (15.07.2019 tarihinde 300 kg ve 15.000 avro olacak) 15.000 avrunun üzerinde sipariş alıp normal ihracat yaptıktan sonra tekrardan mikro ihracata devam edebilir mi?

Arif

Merhaba.Mikro ihracat ile kayısı ihracatı yapabilir miyiz

mustafa

** revize ; 300 KG // 15.000 EUR

İmdat

Fatura ihraç kayıtlı kesilicek micro ihracatta geçerli midir?

İmdat

İhraç kayıtlı fatura micro ihracat yapılabilir mi?

ebru

merhaba,öncelikle yazı için teşekkür ederiz. mikro ihracatta elektronik bir cihaz göndermek istediğimizde almamız gerek sertifika var mıdır? elektronik bir sistem gönderebiliyormuyuz

Gülçin

Merhaba, firmamız yurtdışı e ticaret sitelerine kayıtlı.Ürünlerimiz maximum 2 şer adet (150 kg ın oldukça altında .fiyat olarak da 20 usd ) olacak şekilde ekspres taşıyıcı ile kargolanacak. Kargo şirketine hazırladığımız fatura örneğin Amerika’daki alıcı kişi adına mı kesilmeli? Aynı şekilde Amazon fba yüklemesi için de mikro e -ihracat faturası nasıl düzenlenmeli? Hatalı bir yol izlememek adına mantıken neyi dikkate almalıyız ?

turgay

Selamlar üstadım,

Kıymetli paylaşımınız için minnettarım.
Bu yazıya ek olarak hangi platformlarda satış yapılması ile ilgili birkaç pazaryeri (c2c) önerisi de sunabilir misiniz?
Teşekkürler.

Mahmut

Mikro ihracat yapmak için bir şirketim olması zorunlumu ve bu şirket ihracat şirketi olmak zorundamı yurt içinde şahıs bir şahıs şirketide olabilirimi

Mahmut

Selamlar saygılar

Semib

Merhabalar,
Mikro ihracat icin ihracatci birliklerinden birine kayitli olmak sart midir ?

Fahri

Merhaba. Yazınız çok bilgilendirici, çok teşekkürler. Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Nişanlım başka bir ülkede yaşıyor. Şu an Türkiye ile ticaret üzerine plan yapıyoruz. Benim herhangi bir şirketim yok. Malı buradan kendim alıp, mikro ihracat ile diğer ülkeye kendim yollayabilir miyim?

Osman

Bir ayda kaç adet mikro ihracat yapilir

error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Mart 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!