para, dolar, döviz, ihracat nasıl yapılır, yurtdışına mal satma, dış ticaret

Neden ihracat yapmalıyım?
para, dolar, döviz, ihracat nasıl yapılır, yurtdışına mal satma, dış ticaret, neden ihracat yapayım

Benim iç pazarda işlerim iyi. Neden ihracat yapayım ki?

Şirket sahibisiniz. Son derece kaliteli ürünler üretiyorsunuz. Pazarlama ve dağıtım ağınız son derece düzenli. Ülke çapında gayet güzel bir pazar payına sahipsiniz. Kâr marjınız da sektör ortalamasında. Yani işler tıkırında. Her şey bu kadar güzel giderken ihracat yapmaya gerek var mı?

Cevap : Kesinlikle evet. Ülke çapında her şeyin iyi gidiyor olması, iyi gideceğinin garantisini vermez. Şu anda işler iyi olabilir fakat birkaç ay sonra veya önümüzdeki sene ülke çapındaki bir kriz tüm sektörü etkileyebilir. Daha önce sırtınızı yasladığınız dağıtım ağı, kriz anında bir külfetmiş bizi görünebilir.

İhracatın önemi bu aşamada öne çıkıyor. İhracat sayesinde riskleri dağıtabiliyoruz.

Yurtiçinde ticaret yaparken açık hesap olarak çalıştığımız müşteriler var. Riski azaltmak adına ne yapıyoruz? Her bir müşteriye belirli bir limit açıyoruz. Müşteri o limite ulaştığında, bir miktar ödeme yapmadan yeni ürün vermiyoruz. Yani o müşteri üzerindeki riskimizi azaltıyoruz. İhracat sayesinde de bir ülkede aldığımız riski azaltabiliriz. Sadece ülke içinde ticaret yapmak, tek müşteriye mal satmaktan pek de farklı değildir. Ülke ekonomisindeki kriz, tüm firmaları az veya çok etkileyecektir.

Peki ihracat yapacağımız zaman tek ülkeye mi ihracat yapmalıyız? Aynı mantıkla düşündüğümüzde ne kadar çok ülkeye ihracat yaparsak, risklerimizi o kadar dağıtmış oluruz.

İhracat yaparken, öncelikle o ülkenin ekonomik, siyasi durumunu kontrol etmeli, daha sonra müşteri bazında risk ölçümü yapmalıyız.

Diğer yazımı da okumak isteyebilirsiniz :  INCOTERMS dedikleri 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!