palet

Palet Çeşitleri

 

Palet Çeşitleri

Palet, ihracatta karşımıza en sık çıkan terimlerden birisidir. Üzerine mal yüklenen paletler sayesinde ihracatta yükleme ve boşaltma kolaylaşır. Taşımacılıkta kolaylık sağlayan paletler, ahşap, plastik ve metalden üretilir. Genellikle ahşap olanları kullanılır.

İhracatta palet olmadan da yükleme yapılabilir. Bu yüklemelere dökme yükleme adı verilir. Genelde kutulu ürünler bu şekilde yüklenir. Palet maliyeti olmamasına rağmen yükleme ve boşaltma süreci zaman alır. Zamanın da en büyük maliyet olduğu düşünüldüğünde birçok üründe paletli yükleme tercih edilir.

Konteyner ve tırlara yapılan yüklemeler genellikle paletler kullanılarak yapılır. Transpalet ile taşınabilen paletler forklift kullanılarak konteynere veya tıra yüklenir.

 

palet

 

Yükleme ve taşımacılıkta kullanılan paletlerin farklı ölçüleri mevcut. Kullanılacak palet ölçüsü, ihraç ülkesine ve firmaya göre değişiyor. Bu yazıda en sık kullanılan palet çeşitleri hakkında bilgi vereceğim.

Euro Palet

80×120 cm ebadındaki paletlerdir. Bazı kaynaklarda EPAL olarak da adlandırılır. Euro palet adı altında farklı ebatta paletler var fakat Euro paket ile kastedilen 80×120 cm ebatındakilerdir. Avrupa’daki birçok kapıdan sığmaktadır. Ahşaptan üretilirler.

 

Standart Palet

100×120 cm ebadındaki paletlere standart palet adı verilir. Birçok ülke bu ebattaki paletleri tercih eder. Ahşaptan üretilir.

 

Asya Palet

110×110 cm ebadındaki paletlerdir. Euro palet ve standart paletten sonra en çok kullanılan palet çeşididir. Adından da anlaşılacağı üzere Asya ülkelerinde tercih edilir.

 

Palet seçimi, ihracat yapacağınız ülkeye göre değişmektedir. Fakat birçok ihracatçı kendisine uygun palet ebadını seçerek tüm yüklemelerinde o paleti kullanmaktadır. Bu sayede farklı ebatlardan kaynaklanan depolama ve yükleme sorunlarının önüne geçmektedirler. Aynı zamanda farklı palet ölçülerinden kaynaklanan stok maliyetini azaltırlar.

 

Palet ölçülerini bilmek üzerine kaç adet koli/kutu yüklenebileceğini bilmek adına çok önemli. Palete yüklenecek kutu sayısının yanı sıra bir konteynere yüklenecek palet sayısını da bilmek gerekiyor ki bir konteyner ile kaç adet kutu ihraç edebileceğimizi bilelim. Tabi ki konteynere yüklenecek palet sayısı, konteynerin hacmine (20′ – 40′) ve palet ölçülerine göre değişmekte. Önümüzdeki hafta konteynere yüklenebilecek palet sayıları hakkında yazacağım.

 

Bol ihracat dileklerimle,

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir