tır

Tenteli TIR Kaç Palet Alır?

 

TIR – Kaç Palet Yüklenebilir?

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler malum olduğu üzere Avrupa ülkeleri. İlk sırada Almanya var. Daha sonra İngiltere geliyor. Bu sıralama tabi ki sektöre ve ürüne göre değişiyor. Ama Avrupa ülkelerinin bizim için büyük bir ihracat pazarı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Uzak olduğumuz ülkelere deniz yolu ile nakliye tercih edilirken yakın komşularımıza yapılan ihracatlarda yüklemeler için karayolu tercih ediliyor. Ülke olarak TIR adı verdiğimiz araçlar ile sevkiyat yapılıyor. Tenteli tır adı verilen aracın doğru adı tenteli treylerdir.

Yeri gelmişken TIR kısaltmasının ne olduğunu açıklamakta fayda görüyorum. Aslında TIR aracın değil, bir anlaşmanın kısaltması. 1959 yılında Cenevre’de 11 ülke tarafından Transports Internationaux Routiers (çevirisi : Uluslararası Karayolu Taşımacılığı) adlı bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya dahil ülkelerin (Avusturya, İsveç, Portekiz, Bulgaristan, Finlandiya, Macaristan, Fransa, Malta, İsviçre , Tunus ve Yugoslavya) karayolu araçları, araçtaki yükün cinsini, miktarını ve mahiyetini belirten bir karne ile sadece çıkış ülkesinde kontrol edilmekte, güzergah üzerindeki gümrüklerde sadece harici kontroller yapılmaktadır. Bu sayede bu ülkeler arasında karayolu taşımacılığı hızlanmış ve kolay hale gelmiştir.

Bu araçlar üzerinde bu anlaşma kapsamında taşıma yapıldığını belirtmek üzere de TIR plakaları takılmıştır. Biz sadece bu TIR yazan metal plakaları gördüğümüz için bu araçları TIR olarak adlandırmaya başladık. Artık yerleştiği için de bu şekilde kullanılmaya devam ediliyor.

 

Yazıda TIR kelimesi yerine treyler veya tenteli treyler kelimelerini kullanacağım.

 

Treylere yüklenecek palet sayısını hesaplayabilmek için öncelikle treylerin iç ebatlarını bilmek gerekiyor. Tenteli treylerin iç ölçüleri 2.480×13.600 mm (en x boy) şeklindedir. Yüksekliği ise 2.700 mm’dir.

 

Tenteli treylere yüklenebilecek palet sayısı doğal olarak palet ölçülerine göre değişmektedir. Geçen haftalarda palet çeşitleri ve ölçüleri hakkında da yazmıştım. Ayrıca konteynere yüklenebilecek olan palet sayıları için de yazdığım yazıları inceleyebilirsiniz.

 

Standart Palet – TIR (Tenteli treyler) Yüklemesi

Standart palet adı verilen ve 100×120 cm ebatlarında olan paletlerden; tenteli treylere 26 adet yüklenebilmektedir. Maksimum ağırlık, her yüklemede olduğu gibi yine 22 ton olarak dikkate alınmalıdır.

tır palet yükleme

Euro Palet – TIR (Tenteli treyler) Yüklemesi

80×120 cm ebatındaki paletlere Euro palet dendiğini daha önceki yazıda belirtmiştim. Euro paletlerden tenteli treylere 33 adet yüklenebilmektedir. Bu palet sayısı tek sıra için geçerlidir. İzin verilen maksimum ağırlık 22 tondur.

tır palet yükleme

 

Palet hesaplamaları tek sıra için yapılmıştır. 2 sıra yüklenmesi durumunda bu sayıyı 2 ile çarparak dikkate alabilirsiniz. Tabi ki 2 sıra yüklenebilme durumu ihraç edeceğiniz ürüne bağlıdır. Ezilmeyen bir ürün ise 2 palet üst üste yükleme yapılabilir.

Paletsiz olarak yükleme yapıldığında daha fazla ürün yükleyebileceğinizi, bu yazıdaki tüm hesaplamaların paletli yüklemeler için yapıldığını tekrar hatırlatmak isterim.

 

Bol ihracatlı günler diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir