katar, bayrak

Katar ile İhracat Hacmimiz

Türkiye-Katar İhracatı

Geçtiğimiz haftalarda Katar bazı uygulamalara karar verdi ve bazı ülkeler Katar’a yaptırım uygulamaya başladı. Türkiye de Katar’a destek amaçlı olarak askeri ve ekonomik olarak Katar’a yardım etmeye başladı.

Türkiye’nin desteği ile birlikte Türk ürünleri Katar’da büyük ilgi görmeye başladı. Bu nedenle de birçok firma hedef pazarları arasına Katar’ı da ekledi. Her zaman belirttiğimiz gibi hedef pazarı belirlemek ihracat için en önemli adım. Bir ülkede ürünlere ilgi olması o ülkenin hedef pazar olması için yeterli mi?

 

Bu hafta Katar’da Türk ürünlerine artan ilgi sebebiyle Katar pazarını ve Türkiye-Katar ihracat hacmini incelemeye çalıştım.

 

Katar Hakkında Bilgi

Katar 11.586 km2 alana sahip. Yani Kütahya ilimiz kadar. Türkiye ile kıyasladığımızda ülkemiz yüzölçümünün %1.4’ü büyüklüğünde.

Ülke, bir yarımada konumunda. Üç tarafı denizlerle çevrili. Kara tarafında tek sınır komşusu var; Suudi Arabistan. Ülke, Suudi Arabistan ile 87 km bir sınıra sahip.

2016 yılı verilerine göre 2.2 milyon nüfusa sahip. Ülkemizdeki Adana veya Konya illeri kadar nüfusa sahip. Nüfusa göre sıralamada Dünya’da 144.sırada. %67’si Müslüman olan ülkenin %13 Hristiyan, %13’ü Hindu.

2016 yılı verilerine göre 334 milyar dolarlık bir GSMH’ya sahip. Kişi başına düşen milli gelir 130.000 dolar civarında.

 

 

Katar’ın İthalat Hacmi

Katar 2015 yılında 32.6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmiş. En fazla ithalat yaptığı ülkeler Çin (3.7 milyar dolar), ABD (3.5 milyar dolar), Birleşik Arap Emirlikleri (2.8 milyar dolar).

 

Katar’ın ithalat yaptığı ülkeler arasında Türkiye 15.sırada yer alıyor. Türkiye’den gerçekleştirdiği ithalat ise 524 milyon dolar. Yani Katar’ın toplam ithalatında Türkiye’nin payı %1,6. Türkiye açısından da aynı rakamı incelemekte fayda var. Türkiye’nin 2015 yılında toplam ihracatı 143 milyar dolar olarak gerçekleşti. Katar’a ihracat rakamı olan 524 milyon dolar, toplam ihracatımızda %0,3 oranına denk geliyor. Yani ihracatımız için son derece düşük bir oran.

 

Türkiye-Katar İhracatı

Türkiye Katar arasındaki ticaret hacmine baktığımızda da çok büyük hacimler olmadığı görülüyor. 2015 yılındaki Türkiye-Katar arasındaki ticaret hacmi toplam 784 milyon dolar. Katar ile olan ticaret hacmimizde, 2015 yılına kadar Katar’dan yaptığımız ithalat, Katar’a olan ihracatımızdan daha yüksek iken 2015 ve 2016 yıllarında, durum tam tersine dönmüş. 2015’ten itibaren Katar’a olan ihracatımız, ithalat miktarından fazla olarak gerçekleşmiş. Bu sayede de dış ticaret fazlası verdiğimizi görebiliyoruz.

 

Katar’a İhracatı Yapılan Ürünler

Türkiye’nin Katar’a ihraç ettiği ürünlere bakarsak ilk sırada 68 milyon dolar ile elektrikli makine ve ekipmanları geliyor. Ardında 63 milyon dolar ile mekanik makineler 2.sırada yer alıyor. Türkiye’nin en büyük ihracat kalemlerinden olan tekstil, nevresim ve giyim ürünleri 4. ve 5.sırada yer alıyor. Toplam miktarları ise 66.2 milyon dolar.

 

Sonuç

 

  • Rakamlardan da anlaşıldığı üzere Katar ile çok büyük bir ticaret hacmimiz yok, daha önce de olmamış. Bu rakamlara bakıldığında çok büyük hacimlere ulaşmamız uzun zaman alacak gibi görünüyor. Bu nedenle hedef pazar olarak belirleyecek firmaların uzun süre beklemeyi göze alması gerekiyor.
  • Katar’ı hedef pazar olarak belirleyen bir firmanın, nüfusu Konya kadar olan bir pazarı hedeflediğini bilmesi gerekiyor. Kişi başına olan milli gelir yüksek olsa da ürününüzü satabileceğiniz kişi sayısı sınırlı.
  • Diğer ülkelerin yaptırım uyguladığı bir ülkeye ihracat yapma kararını da iyi düşünmek gerekiyor. Vadeli olarak mal sattığınız ülkeye, bankalar kanalı ile de yaptırım uygulanması durumunda paranızı almakta zorluk yaşayabilirsiniz.

 

Kısacası: Dereyi görmeden paçayı sıvamamak gerek.

 

Güzel günler diliyorum.

 

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

5 thoughts on “Katar ile İhracat Hacmimiz”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir