yükleme notası

Yükleme Notası

Yükleme notası, ihracat için yükleme aşamasına gelindiğinde gerekli bir evraktır. İngilizce’de “shipping instructions” ve “shipment note” olarak geçer. Konteyner veya kamyon talep edildiğinde nakliye firmasına gönderilen bir evraktır. Yükleme detaylarını taşıyıcı firmaya bildiren bir belgedir.

Malı yükleyen ve taşıyıcı firmaya teslim eden firma tarafından hazırlanır. Yani yükleme notasını ihracatçı hazırlar diyebiliriz. Nakliyecinin taşıma belgesini (konşimento), hazırlaması için gerekli detayları taşır. Tüm detayları belirtilmiş bir yükleme notası hem nakliyeci hem de ihracatçının işini kolaylaştırır. Nakliyeci, ihracatçıya soru sormak durumunda kalmaz; ihracatçı da konşimentonun düzgün hazırlandığını kontrol edebilir.

Yükleme Notasında Neler Yer Alır?

Yükleme notasının olmazsa olmaz bilgileri bulunmakla birlikte ne kadar fazla detay verilirse o derece yararlıdır. Bazı alanlar şarttır fakat daha fazla bilgi vermek adına ilave alanlar eklenebilir. Bu anlamda proforma faturaya benzer. Aşağıda bir örneğini eklediğim yükleme notasındaki detayları beraber inceleyelim.

Yükleme Notası Örnek

 • Shipper (Exporter)

  Ürünleri yükleyerek nakliye firmasına teslim eden firmadır. Genellikle ihracatçı firma olmaktadır.

 • Consignee

  Ürünlerin teslim edileceği firma bilgisi bu alanda belirtilmelidir. Ödeme şekline göre buraya banka ismi de yazılabilmektedir.

 • Notify

  Ürünler varış limanına ulaştığında bilgi verilecek firmadır. Bu alan, ödeme şekline göre değişmektedir. Peşin ödemede bu alana alıcı firma bilgileri veya firmanın gümrükçüsü yazılabilir. Akreditifli ödemelerde ise consignee kısmına banka adı, notify kısmına ise firma adı yazılmaktadır.

 • Booking number

  Nakliye firmasına yapılan rezervasyona istinaden alınan numaranın yazılması, nakliyecinin iş takibi açısından kolaylık sağlayacaktır.

 • Vessel / Voyage

  Yükleme yapılacak gemi adı ve sefer bilgileri de belirtilmelidir. Bu bilgi, nakliye firmasından yükleme için rezervasyon yapılırken temin edilir.

 • Description of Goods

  Mal tanımını detaylı olarak yazmak önemlidir. İngilizce yazılması gerekir. Buna ilave olarak gümrükçünüzden alacağınız GTİP no yazmanızı da öneririm.

 • Number of Cups

  Yükleme yapılan ürün kaç kap yapıldı ise belirtilmelidir. Bunu ihraç edeceğiniz ürüne göre yükleme öncesi bilme imkanınız olabilir. Kutular ile yükleme yapıyorsanız konteynere kaç adet kutu yükleneceği bellidir. Fakat büyük hacimli ürün yüklüyorsanız net sayı, yükleme sona erince belli olur. Bu durumda yükleme notasını güncel kap sayısına göre güncellemeniz gerekir.

 • Gross Weight

  Toplam brüt ağırlığı yaklaşık olarak yazmak, başta yeterlidir. Tartı sonrası net kg’ye göre yükleme notasını güncellersiniz. Veya net olarak kaç kg yüklediğinizi biliyorsanız konteyner darasını ekleyerek net ve brüt kg’ı baştan yazabilirsiniz.

 • Port of Loading

  Yükleme yapılacak liman adı belirtilir. Denizli’deki ihracatçı firma İzmir Alsancak Limanı’ndan yükleme yapıyor ise Izmir Alsancak olarak belirtmelidir. Bazı durumlarda çoklu taşımacılık kullanılabilir. O durumlarda “Place of Receipt” olarak bir alan açılarak yazılabilir.

 • Port of Discharge

  Varış limanı belirtilir. İtalya Venedik’e ürün ihraç ediyorsanız Venice Italy olarak belirtilir. Teslim noktası, limandan sonra karayolu taşıması gerektiriyor ise “Place of Delivery” şeklinde bir alan açılarak bu alanda belirtilebilir.

 • Container number

  Nakliye firmasından alacağınız konteyner numarasını ve hatta mühür numarasını bu alanda belirtebilirsiniz.

 • Delivery Terms

  Teslim şeklini belirtmenizi, navlun ödemesinin belirtilmesi anlamında öneriyorum.

 • Navlun Ödeme Şekli

  Teslim şekline göre navlunu kimin ödediği net olsa da ilave bir alan açarak bu bilgiyi bu alanda belirtebilirsiniz.

 • Additional Information

  Belirtilen detaylar dışında ilave olarak belirtmek istediklerinizi bu alana yazabilirsiniz. İhracatçı firmanın gümrükleme firması, varsa akreditif numarası, alıcının gümrükçü bilgisi (teslim şekline göre) bu alanda belirtilebilir.

Yükleme notası resmi bir vesika olmamasına rağmen, konşimento bilgilerinin ham maddesi olduğu için önem taşır. Burada belirtilecek yanlış bilgi, konşimentonun hatalı düzenlenmesine sebep olur. Konşimentoyu değiştirmeye çalışmak zaman kaybına sebep olur. Özellikle Avrupa ülkelerine yapılan ihracatlarda geminin 7-10 gün içerisinde varış limanına ulaşıp vesaik beklendiği durumlar olabilmektedir. Bu nedenle hatayı azaltmak adına yükleme notasının doğru bir şekilde detaylı olarak doldurulması önem taşır.

2019’da pürüzsüz ve bol yüklemeler diliyorum.

Ümit Osman YILMAZ

ihracateksperi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!

İhracat Eksperi Akademi Ocak 2023 programı hakkında detaylı bilgi almak istiyorum.Bültenimize abone olun!